Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

05.12.2014

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu po RD. V únoru 2015 se mám celkem po 6ti letech vrátit po rodičovské dovolené do zaměstnání.Pozice, na které jsem pracovala, byla z organizačních důvodů zrušena. V průběhu mého pobytu doma došlo ve firmě rovněž k zrevidování systému profesí a mzdového systému, kde došlo k přerozdělení pevné a pohyblivé části mzdy (zhruba z 60%pevná/40%pohyblivá na 80%/20%). Kolegové z mého oddělení platově zůstali po změně na stejné úrovni. Mně ale zaměstnavatel nyní nabízí stejnou pevnou část mzdy, jako jsem měla před 6ti lety před odchodem na MD, ale díky přerozdělení tedy celkově přicházím o 25% z průměrného platu. Rovněž požadavky na nabízenou pozici jsou odlišné od požadavků na mou původní pozici - tj. např. původní požadavek na vzdělání - VŠ, nyní - SOŠ s maturitou. Díky zrevidování profesí a mzd.systému pozice uvedená na mé pracovní smlouvě a ani mzdový tarif již neexistují. Zaměstnavatel si stojí za svým, že nabízené prac.místo je odpovídající mé pracovní smlouvě. Zaměstnavatel mi oznámil, že pokud tuto pozici odmítnu, ukončí se mnou pracovní poměr a nebudu mít nárok na odstupné. Mohu se nějak bránit? Děkuji.

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Pokud byla pozice v rámci organizačních změn zrušena a zaměstnavatel se se zaměstnankyní nedohodne jinak, je na místě ukončit pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění. Sama skutečnost, že došlo např. k přejmenování pozice, nemusí nutně znamenat, že zaměstnavatel nemůže zaměstnankyni přidělovat práci podle původní pracovní smlouvy, pokud pracovní náplň nově pojmenované pozice zůstává stejná. Pokud však došlo nejen k přejmenování samotné pozice, ale jsou zde stanoveny jiné kvalifikační předpoklady, jiná náplň práce a jiný systém odměňování, pak se již o totožnou pozici jednat nebude.
Mzdu určenou mzdovým výměrem může zaměstnavatel jednostranně měnit, nový systém však nesmí zaměstnankyni, která se vrátila do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, oproti ostatním zaměstnancům na totožných pozicích znevýhodňovat. Žena má totiž právo po návratu z rodičovské dovolené na rovnocenné místo za podmínek, které nejsou méně příznivé. Toto právo ženy vyplývá ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/73/ES ze dne 23. 9. 2009, kterou se mění směrnice Rady 76/207/EHS o zavedení zásady rovného zacházení pro muže a ženy, pokud jde o přístup k zaměstnání, odbornému vzdělávání a postupu v zaměstnání a pracovní podmínky, konkrétně z bodu 12).
Pokud se Vám nepodaří se se zaměstnavatelem dohodnout, nezbude než, aby v případném sporu rozhodl soud. V takovém případě Vám doporučuji nechat se ve sporu právně zastoupit specialistou na pracovní právo (seznam advokátů s uvedením jejich specializace naleznete na www stránkách České advokátní komory – www.cak.cz) a předem s ním celou věc konzultovat. Obrátit se můžete též na inspektorát práce (www.suip.cz), kde poskytují pracovně právní poradenství, mohou u zaměstnavatele provést kontrolu a případně uložit pokutu, nemohou však rozhodovat spory mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.