Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

09.12.2014

Dobrý den, mám dvě děti (nar. 13. 8.2010 a 5. 1.2012). Aktuálně jsem s mladším synem na rodičovské dovolené, která mi končí ke dni 5.1.2015. Z důvodu neumístění syna do školky a jeho častých nemocí mám zájem si u zaměstnavatele zažádat o neplacené volno do 4 let věku dítěte nebo alespoň do 30.9.2015 (měsíc po začátku školního roku na zavedení nového režimu). Současně se třetímu dítěti nebráníme, resp. snažíme se o něj…
V případě, že zaměstnavatel na neplacené volno nepřistoupí, na co si mám dát pozor při jeho odpovědi (abych třeba nepřišla o odstupné). Sama dohodu o ukončení pracovního poměru nemám zájem podat. Pravděpodobně se budu muset nahlásit na ÚP. Vyplývají z toho pro mne povinné platby nebo jsem „chráněna“ státem? Pokud otěhotním již jako „nezaměstnaná“ z čeho se mi bude počítat mateřská dovolená?
Zaměstnavatel má od začátku mé nepřítomnosti odpovídající náhradu a mé služby předpokládám, nebudou potřebovat. Vím, že mi na žádost nemusí vyhovět. Proto hledám nejlepší možnou variantu.
Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
zaměstnavatele opravdu nelze nijak nutit k udělení pracovního volna bez náhrady mzdy. Záleží na tom, jak se bude chtít s nastalou situací vyrovnat. Pokud totiž na Vaše pracovní místo přijal jiného zaměstnance na dobu neurčitou (nikoliv jako Váš zástup), tak mu tím rozhodně nevzniknula Vaše nadbytečnost. Nadbytečným se zaměstnanec stane vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. To ale nenastane, když naopak přijme jednoho zaměstnance navíc (Vy jste pořád jeho zaměstnancem). Fakt, že pak má vlastní vinou na jedno místo dva zaměstnance není dle judikatury situací, kdy by mohl dát některému z nich výpověď pro nadbytečnost. Mohl by učinit rozhodnutí o organizační změně, kterým se místo ruší a snižuje se tak počet zaměstnanců, ale to by pak měl propustit oba takové zaměstnance. Vy mu nyní žádostí o dělení neplaceného volna dáte šanci, jak celou záležitost oddálit s tím, že pokud nastoupíte na další mateřskou dovolenou, že to nebude muset ještě dlouho řešit. Také mu ale naznačíte, že nemáte hlídání a že by mohl využít šance a rozvázat s Vámi pracovní poměr bez odstupného. Pokud totiž výpověď budete muset rozvázat Vy sama, tak nárok na odstupné nevznikne. Vaše jednání tedy může být vedeno právě v duchu toho, že brzo hodláte nastoupit na třetí mateřskou dovolenou a abyste mu personálně ulehčila nutnost opětovného hledání Vaší náhrady (v případě Vašeho návratu do zaměstnání), tak se s ním chcete domluvit na tomto postupu, že byste do září příštího roku měla neplacené volno. Jinak však že tedy nastoupíte zpátky a budete v souladu s Vaší pracovní smlouvou pokračovat v práci a až otěhotníte nastoupíte na mateřskou dovolenou případně ještě před tím do pracovní neschopnosti. Je možné, že sám zaměstnavatel usoudí, že pro něj lepší varianta bude souhlasit s Vaším neplaceným volnem.
V případě, že se tak ale nestane a zaměstnavatel Vám oznámí, že můžete nastoupit a Vy nebudete mít vyřešeno hlídání syna, tak budete muset podat výpověď. V takovém případě pak u třetího dítěte nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud nebudete mít nějaké jiné zaměstnání. Abyste mohla nárok získat musela byste na dávku nastoupit v době nemocenského pojištění a nebo v ochranné době, což v tomto případě ale nestihnete. Nemocensky pojištěna jste v době trvání zaměstnání. Budete mít pak ode dne narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek.
Na úřadu práce má smysl se hlásit pouze v případě, že byste chtěla a byla schopna pracovat, protože nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla pouze v případě, že byste splňovala podmínky uchazeče o zaměstnání, tedy například aktivně hledala práci, chodila na pohovory apod. Jako rodič pečující o dvě děti do 15 let můžete nadále být státním pojištěncem zdravotního pojištění, jen je třeba tuto skutečnost nahlásit na své zdravotní pojišťovně.

Vzor čestného prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
(podle § 7 odst. písm. l) 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění)
Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) …………… (jméno a příjmení) datum narození: …………. Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně (Dítě, které plní povinnou školní docházku, je umístěno ve školním zařízení po dobu návštěvy školy, tj. nenavštěvuje družinu) Nemám příjmy ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list dítěte (předkládá se jen v případě, že dítě je pojištěno u jiné pojišťovny než pojištěnec). Dále prohlašuji, že tento nárok neuplatňuje žádná jiná osoba.
V……..…dne……
……………..
Podpis

Stejné prohlášení je třeba předložit zaměstnavateli v případě, že byste neplacené volno čerpala, protože on by za Vás musel hradit zdravotní pojištění, které by pak chtěl zaplatit po Vás. Takto předloží zdravotní pojišťovně toto prohlášení a pojišťovna mu pojistné nebude předepisovat.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.