Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Stěhování do zahraničí

30.11.2014

Dobrý den mám prosbu,stěhujeme se s manželem a dětma 2 6 12 15 let na jaře do německa,manžel tam bude pracovat já si práci najdu až seženu jesle atd.ale vůbec nevím jak nejlépe zařídit papírování ohledně přídavků a stěhování abychom nezůstali bez financí.předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,
před přestěhováním do jakékoliv cizí země je žádoucí obstarat si maximum informací a každou vždy u toho úřadu, který je pro meritum věci věcně příslušný a může tudíž tazateli poskytnout nejkvalifikovanější odpověď.

Samo přestěhování je samozřejmě velmi náročné a je nutno vyřídit/zajistit spoustu povinností či jiných potřebných okolností, od přihlášení se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště, řešení zdravotního pojištění, zajištění bytových náležitostí, péče o dítě, školské docházky, práce atd.

Obzvláště přestěhování do zahraničí s dětmi, pokud neznají místní jazyk, je velmi náročná změna pro všechny zúčastněné, a proto je žádoucí veškeré souvislosti pečlivě uvážit a všechny možné okolnosti v předstihu zjistit, projednat a v maximálně možné míře předběžně připravit před samotnou realizací, aby se předešlo příp. následnému rozčarování či možným problémům.

Občané členských států EU, tedy i čeští, nepotřebují pro vstup na území jiného členského státu EU, tedy i SRN, žádné vízum ani mít pro pobyt v něm povolení. Toto platí, když jsou schopni (finančně) zabezpečit své životní potřeby samostatně. Pokud ne, je třeba řešit pobyt nad 3 měsíce s příslušným cizineckým úřadem.

Občané ČR pak nemusí obstarávat pro výkon výdělečné pracovní činnosti v SRN pracovní povolení. Pro některá povolání je třeba obstarat uznání vzdělání nebo si nechat ověřit znalost německého jazyka na odpovídající stupeň zkouškou (např. ve školství a ve zdravotnictví); u kterých konkrétních profesí tomu tak je, sdělí budoucí zaměstnavatel. Před nástupem do práce je žádoucí detailně vyjasnit pracovní pozici, resp. mít podepsanou pracovní smlouvu, upravující vše důležité, a v případě komplikací, zejména ve zkušební době, si svůj postup ověřit, nejlépe u advokáta se specializací na pracovní právo nebo u pracovního úřadu (www.bundesagenturfuerarbeit.de). Obecně je doporučeníhodné být obezřetný, neboť některým českým občanům, kteří si před započetím pracovních úkonů dostatečně nedohodli veškeré podmínky výkonu práce či si neověřili své povinnosti a postup např. v případě nemoci, se stalo, že byli později nepříjemně překvapeni.

Ohlašovací povinnost platí pro každého, i pro Němce. Přihlásit se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště je třeba co nejdříve, v Bavorsku např. nejpozději do týdne od příjezdu.

Každý, kdo začíná žít v cizím státě, by měl mít na paměti, že právní řád dané země (v drtivé většině) nezná, o to více je pak záhodno si vše nové ověřovat, a to vždy u kompetentní osoby, která se danou problematikou věcně zabývá. Jestliže se chcete vyhnout závažným nedorozuměním, která by mohla mít značný dopad na váš celkový příjem, informujte se o tom, jak funguje systém sociálního zabezpečení v hostitelské zemi.
Můžete také kontaktovat poradce EURES:
EURES má k dispozici síť poradců, kteří uchazečům o zaměstnání a zaměstnavatelům poskytují informace prostřednictvím osobního kontaktu. Momentálně po celé Evropě působí více než 900 EURES poradců a jejich počet neustále roste.

Poradci EURES jsou speciálně vyškoleni k tomu, aby uchazečům o zaměstnání a zaměstnavatelům, kteří mají zájem o evropský pracovní trh, poskytovali tři základní služby EURES – informace, poradenství a pomoc v hledání pracovního místa. Mají odborné znalosti v praktických, právních a administrativních aspektech pracovní mobility na národní i přeshraniční úrovni. Pracují v rámci veřejných služeb zaměstnanosti dané země nebo v rámci partnerských organizací sítě EURES.

K nalezení poradce EURES ve vaší zemi nebo ve vašem přeshraničním regionu použijte níže uvedený formulář pro vyhledávání. Poradce EURES můžete kontaktovat e-mailem nebo telefonicky. Vezměte prosím na vědomí, že naši poradci mají nabitý pracovní program, a proto může chvíli trvat, než vám na váš e-mail odpoví.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.