Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské - výpočet

04.12.2014

Dobrý den, prosím o odpověd zda je uvedené správně.Jsem zaměstananá od roku 1997 u stejného zaměstnavatele na dobu neurčitou.Začátkem roku 2008 jsem šla na mateřskou a pak v červnu 2010 na druhou mateřskou.Po dohodě se zaměstnavatelem jsem zůstala na rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte.Ta skončila letos 18.července.Od 19.7 jsem nastoupila na neschopenku.Chápu způsob výplaty.První 3 dny nic pak do 15 dne proplácí zaměstnavatel ( 19.-31.7 to byla částka 3022,kc...dvz cca 1070,. a denní dávka 504,-kč)zde zaměstnavatel vycházel z příjmů v rozhodném období před první mateřskou t.j cca za rok 2007,tomu by odpovídal i denní vyměřovací základ.Sociální zprava mě ale určila vyměřovací základ pouze 444,-kč,t.j denní dávka 267,-kč. Za rozhodné odbobí počítá pouze proplacení řádné dovolené ( 21 dní ) které mě bylo vyplaceno po první mateřské a vychází z této částky......omlouvám se za podrobný popis a uvedení částek, ale přišlo mě to k pochopení mého problému nutné.....je proplácení neschopenky ze strany sociálky správné?? případně jak mám pokračovat když s výše uvedým nesouhlasím.Děkuji za odpověd

Dobrý den.
Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se dle § 18 zák.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny, snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost. Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Dny, ve kterých jste čerpala dovolenou, nepatří mezi vyloučené dny, náhrada mzdy představuje započitatelný příjem, ovšem pokud těchto dnů nebylo 30, pak je třeba při výpočtu vycházet z předcházejícího roku, tj. z příjmů před nástupem na mateřskou dovolenou.
O nároku na výplatu dávky rozhoduje okresní správa sociálního zabezpečení zpravidla v tzv. zkráceném řízení (§ 153 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění). Bylo-li rozhodnuto ve zkráceném řízení, provede se toto rozhodnutí, byla-li dávka přiznána, formou její výplaty; rozhodnutí se nevydává. Nesouhlasí-li pojištěnec s výsledkem zkráceného řízení, může podat okresní správě sociálního zabezpečení ve lhůtě do 30 dnů ode dne výplaty dávky písemnou žádost o vydání rozhodnutí o dávce, v níž uvede důvody nesouhlasu s výsledkem tohoto řízení. Podáním této žádosti se zahajuje řízení o dávce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.