Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezaměstnanost

07.12.2014

Dobrý den,
zdravím Vás a velice Vám děkuji za zodpovězení mého dotazu, který byl zveřejněn na adrese www.aperio.cz/poradna/33600.Pokud tomu dobře rozumím, tedy nemusím po obdržení výpověďi pro nadbytečnost sociální pojištění nikde nahlašovat na čssz (oproti zdravotnímu) a mohu být ještě rok doma do 4 let věku dítěte a poté se nahlásit na ÚP. Dítě dovrší 3 let 1. března 2015 a tímto dnem mě končí rodičovská dovolená. Do zaměstnání zpět nastoupím dne 2. března 2015. Pro stanovení výše dávek v nezaměstnanosti je výhodné mít účinnost výpověďi k 3. březnu 2015, aby podpora v nezaměstnanosti byla vyšší ? A jestli tato vyšší podpora by se zohledňovala také při výpočtu, kdybych na ÚP se nenahlašovala hned po 3 letech věku dítěte, ale až po 4 letech ? Předem Vám velice děkuji.

Dobrý den,
v případě, že budete nyní doma s dítětem a budete o něj osobně pečovat do 4 let věku, tak se musíte pouze ohlásit na zdravotní pojišťovně. Podle informací MPSV se náhradní doba pojištění pro důchodové nároky řeší až při žádosti o důchod.
Výpověď z pracovního poměru můžete dostat až po návratu z rodičovské dovolené, takže nejdříve 2. března. Výpovědní doba poběží od 1. dubna do 31. května. Pak pracovní poměr skončí a vznikne nárok na odstupné. Pokud nebude mít zaměstnavatel práci, která by odpovídala Vaší pracovní smlouvě, budete doma na překážkách a budete dostávat náhradu mzdy. Prakticky po celé tři měsíce.

Abyste mohla získat nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte být především uchazečem o zaměstnání. To znamená, že nejen že musíte splnit podmínky doby předchozího zaměstnání (Vám se bude jako náhradní doba počítat i doba péče o dítě do 4 let), ale musíte také plnit podmínky uchazeče o zaměstnání, chodit na pohovory, přijmout nabízenou vhodnou práci a pod. Požádá-li občan o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností uvedených v § 25 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, nebo činností, které jsou považovány za náhradní doby zaměstnání, přizná se podpora v nezaměstnanosti ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo uvedených činností. Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného měsíčního výdělku (služebního příjmu), ze kterého byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného (k případnému navýšení vyplývajícímu z kolektivní smlouvy nebo z vnitřního předpisu se nepřihlíží). Podporu byste tedy dostala až za tři měsíce od skončení pracovního poměru. Protože Vaší poslední činností by byla péče o dítě do 4 let, stanoví se výše podpory v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Pokud byste se uchazečem o zaměstnání stala ihned po skončení pracovního poměru (ovšem za podmínek uvedených výše), tak by se podpora počítala z dosahovaného příjmu. Podpora by začala být vyplácena až po třech měsících. Ovšem nastala by situace, že v době, kdy budete skutečně hledat zaměstnání, tak již nárok na výplatu podpory mít nebudete, protože ji již budete mít dočerpánu. Stejně tak ale již můžete za tu dobu práci najít a nebude to třeba.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.