Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Příspěvek na bydlení

19.11.2014

Dobrý den,mám problém a proto se na vás obracím s dotazem, jsme samoživitelka, mám v péči tři děti,z toho dvě děti chronicky dlouhodobě nemocné a navštěvují speciální školu,jsem nyní evidovaná na ÚP, před měsícem jsem kvůli vážné dědičné poruše skončila v nemocnici a nyní se zotavuji doma, nejsem schopná kvůli zdravotnímu stavu nastoupit do jakékoliv práce, píchám si injekce na ředění krve a mám ještě jiné onemocnění, zdravotní stav zatím špatný.Pobírám dávky hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, výživné na děti a přídavky na děti.Před 14 dny mi bylo oznámeno z magistrátu, že mi stopli příspěvek na bydlení z důvodu, že jsem nedodala vyúčtování od pronajímatele domu,ve kterém jsem v nájmu.Ve smlouvě nemám napsáno,že vyúčtování bude každý rok.Na magistrátu jsem vždy podepsala,že vyúčtování dosud neproběhlo čestným prohlášením a vždy to stačilo.Vyúčtování opravdu ještě nedošlo, i když jsem několikrát pronajímatele o to žádala.Tento měsíc listopad jsem tedy nedostala příspěvek na bydlení, protože mi ho stopli dokud nedodám vyúčtování.Jsme vážně nemocná a nájem jsem tedy musela zaplatit z hmotné nouze a nemáme na jídlo.Můžete mi poradit co mám dělat?Já podala písemně vysvětlení na magistrát,ale nepřišlo mi žádné vyjádření.Jsem s dětmi ve svízelné situaci a nevím, co si počít.Telefonicky jsem i volala na magistrát a bylo mi řečeno, že dokud to nedodám, nic mi nevyplatí, ať si žiju jak chci.Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, jen velmi zjednodušeně uvádím, že pronajímatel má povinnost vyúčtovat nájemci poskytnuté služby. Zúčtovacím obdobím je zpravidla kalendářní rok. Ve Vašem případě jede o vyúčtování roku 2013, takže vyúčtování musí být v souladu s Cenovým výměrem 01/2013 a dále pak se zvláštními právními předpisy, podle druhu poskytnuté služby, např. vyhl. č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mez konečné spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů. Na místo cenového výměru je to pak pro rok 2014 zákon č. 67/2013 Sb., zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů a opět zvláštní právní předpisy pro jednotlivé druhy služeb.
Zkuste ještě jednou oslovit pronajímatele, že toto potřebujete pro úřad práce kvůli příspěvku na bydlení, vždyť ten příspěvek odevzdáte pronajímateli, takže je sám proti sobě, když Vám vyúčtování nechce udělat. Stačí i jednoduché vyúčtování, kolik jste zaplatila na zálohách za jednotlivé služby, kolik činily skutečné náklady na služby, počet osob v domě, v bytě a zda máte přeplatek nebo nedoplatek. Také byste mohla doložit Vaše náklady za služby rozpisem plateb tak, jak je máte stanoveny od pronajímatele a pronajímatel by Vám vystavil potvrzení, že žádné přeplatky ani nedoplatky na službách nemáte Pokud Vám pronajímatel vyúčtování nedodá, doložte úřadu, že jste se na pronajímatele takto s žádostí písemně obrátila a že pronajímatel nereaguje, proto žádáte úřad, aby z moci úřední pronajímatele vyzval, aby požadovaný doklad doložil (§ 63 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů).
Další možností je, abyste celou záležitost a její řešení zkonzultovala na Generálním ředitelství úřadu práce (naleznete na internetu podle sídla Vašeho úřadu práce).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.