Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - matka bez nároku na PPM z důvodu ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou během předcházející rodičovské dovolené

17.11.2014

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je pravda, pokud budu pobírat RP, znovu otěhotním a z důvodu pracovní smlouvy na dobu určitou nebudu mít nárok na čerpání PPM? Je možné aby na základě příjmů otce pobírala hned pak alespoň RP na nové miminko? Jestli ano, jakým způsobem se RP počítá, nebo kolik činní když otec bere cca 30.tis hrubého/měsíčně? Vztahuje se na to ještě nějaká povinnost, nebo zda budu pobírat příspěvek jen určitou dobu? Předem velice děkuji za informaci.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Pokud Váš pracovní poměr skončil a ochranná lhůta uplynula, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne.
Pokud nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám z důvodu péče o dítě náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí.
§ 30b odst. 4 zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění stanoví, že rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
Připomínám, že rodičovský příspěvek náleží do rodiny pouze jedenkrát, a to z důvodu péče o nejmladší dítě, tj. z důvodu péče o první dítě Vám bude rodičovský příspěvek náležet naposledy za měsíc předcházející měsíci, ve kterém se narodí 2. dítě.
Výši rodičovského příspěvku můžete zvolit i podle denního vyměřovacího základu otce dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže lze otci dítěte stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, můžete volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku, aniž by otec peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek pobíral. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Dle příjmu otce dítěte můžete čerpat rodičovský příspěvek v maximální výši.
Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
O dávku se žádá na předepsaném formuláři. Bližší informace o dávce, elektronické formuláře a seznam příslušných pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.