Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zdravotní péče poskytovaná porodní asistentkou

17.11.2014

Dobrý den.Stát mi zatím neumožňuje mít svojí porodní asistentku například k porodu doma, aby o mě bylo postaráno i mimo zdr.zařízení, které nepovažuji v případě zdravého těhotenství jako nutné navštívit.Rozhodně to není propláceno z veřejného zdravotního pojištění, přitom porod mimo porodnici je levnější varianta pro pojišťovnu. Ráda bych napsala své pojišťovně dopis, kde si o takovou Pa budu žádat.Co ale potřebuji vědět je následující:Potřebovala bych zákon, který říká, že na zdravotní péči hrazenou z veřejného zdr. pojištění má nárok každý a všude-číslo zákona a paragraf a pak vyhlášku, kde se říká, že proplácení zdr. péče u porodu je pouze při porodu v porodnici. Též ustanovení, že vyhláška je méně než zákon, tudíž bych měla mít na tuto službu nárok i mimo zdr. zařízení, jelikož to říká zákon. Ráda bych použila tuto právní argumentaci a nikoliv pouze plácání do vody.Děkuji za radu. P.L.

Dobrý den.
Ano, vyhláška má lapidárně řečeno menší právní sílu než zákon. Právní síla je vlastnost právní normy, spočívající v míře schopnosti právně zavazovat.Podle absolutního chápání právní síly se rozlišují právní předpisy:

primární (zákonné) – ústavní zákony, „obyčejné“ zákony a zákonná opatření Senátu
sekundární (podzákonné) – nařízení vlády, vyhlášky ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, vyhlášky orgánů územní samosprávy

V relativním pojetí právní síly pak platí, že právní norma nižší právní síly nemůže odporovat právní normě s vyšší právní silou.
Celé toto plyne z teorie práva, teorie práva je předmět ,který se učí na právnických fakultách .Teorie práva je věda o právu. Nevím jak Vám vysvětlit odkud se vzalo jedno ze základních právních pravidel- to by byla otázka na dlouhou akademickou debatu.
Porodní asistentky vykonávají činnost v mezích ustanovení § 5 odst.2 pís. g) zákona o zdravotních službách,jde o činnost která je definovaná jako zdravotní péče. Bohužel péče porodní asistentky pracující mimo zdravotnické zařízení ,z veřejného zdravotního pojištění v podstatě hrazená není. Výjimkou je návštěva těhotné nebo matky v šestinedělí ženskou sestrou v rozsahu jedné návštěvy v těhotenství a třemi v šestinedělí- toto je jediný úkon, který si porodní asistentka může vykázat na účet veřejného zdravotního pojištění.
ČR tím dlouhodobě nerespektuje kompetence vyplývající ze směrnice Evropské unie, podle které je porodní asistentka oprávněna mj. i diagnostikovat těhotenství a monitorovat normální těhotenství a provádět vyšetření nezbytná ke sledování průběhu normálního těhotenství, a to samostatně bez dozoru lékaře.Kontaktujte písemně svou že máte zájem o těhotenskou péči ze strany porodní asistentky, a vzneste dotaz, jakým způsobem Vám pojišťovna může zajistit hrazení této Vámi zvolené péče.Až obdržíte zamítavou odpověď ze zdravotní pojišťovny můžete se obrátit na soud a domáhat se proplacení Vámi uhrazené péče porodní asistentky. Argumentujte ,že Vás systém úhrad zdravotní péče tím jak je nastaven, diskriminuje v přístupu ke hrazené zdravotní péči a to z důvodu smýšlení a světonázoru.Lze se obrátit též k ombudsmance ČR .
Šlo by dále argumentovat i rozporem Úhradové vyhlášky s Listinou základních práv a svobod ČR. Úhradová vyhláška je nebo může být mimo jiné v rozporu s LZPS konkrétně pak Čl. 31
-
základní pravidla

Listina základních práv a svobod:

Čl. 31: „Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek,které stanoví zákon“

Čl. 4: „Zákonná omezení základních práv a svobod musí platit stejně pro všechny případy, které splňují stanovené podmínky“
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.