Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: neplacené volno, dovolená, DPP, pojistné

13.11.2014

Dobrý den,
velmi děkuji za odpovědi na mé předchozí dotazy (http://www.aperio.cz/poradna/33307), velmi mi pomohly.
Potřebovala bych se zeptat ještě na několik otázek, protože budu muset pravděpodobně nastoupit na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Jsem zaměstnaná u druhého zaměstnavatele od 6.1.2014, u původního zaměstnavatele jsem momentálně na rodičovské dovolené. Z čeho se mi bude počítat nemocenská? Pouze z měsíců, které uplynuly od počátku nového zaměstnání? V průběhu této doby jsem byla měsíc na neplaceném volnu, má to na výši nemocenské nějaký vliv?
Mám také vyčerpanou veškerou řádnou dovolenou. Když bych od půlky listopadu nastoupila na nemocenskou, nebude s tím zpětně problém? Budu mít nárok za tento rok na celou dovolenou? V průběhu roku jsem už byla jednou na nemocenské (10 dní) a 4 týdny na neplaceném volnu.
Další dotaz je ohledně neplaceného volna, na které nastoupím u původního zaměstnavatele
po skončení rodičovské dovolené. Bude za mě muset zaměstnavatel platit zdravotní pojištění? Vím, že je potřeba, abych splnila tyto podmínky:
- Celodenně, osobně a řádně pečovat alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.
- Děti nenavštěvují předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně a v případě školních dětí družinu.
- Nemám příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti.
Budu tyto podmínky splňovat, když budu na nemocenské v druhém zaměstnání a zároveň moje dítě navštěvuje celodenně firemní školku druhého zaměstnavatele? Jedná se o soukromé zařízení nezapsané do školského rejstříku, financované částečně z ESF/MPSV, kde nám bylo sděleno, že na tato zařízení se nevztahuje podmínka docházky 4 hodin denně. Je tomu tak? Zároveň pracuji u původního zaměstnavatele na DPP na několik hodin měsíčně z domova (do 10 000 Kč měsíčně), není to porušení výše uvedených podmínek? A mohu takto pracovat i při pobírání nemocenské?
Předem velmi děkuji za odpovědi.
S pozdravem

Dobrý den,
pokud budete v pracovní neschopnosti v době rodičovské dovolené či probíhajícího neplaceného volna v prvním zaměstnání, nemocenské nenáleží. Pokud byste musela nastoupit na pracovní neschopnost teď, tak bych zvažovala neplacené volno, zda by nebylo lepší po skončení rodičovské dovolené jít v původním zaměstnání taktéž do pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské. Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy od zaměstnavatele. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské. Pokud budete v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před očekávaným dnem porodu).

Nemocenské činí 60 %denního vyměřovacího základu.
Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. rodičovská dovolená, neplacené volno, pracovní neschopnost), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny (např. rodičovská dovolená), je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Jestliže od nástupu do zaměstnání, ze kterého je nárok uplatňován, do konce kalendářního měsíce před měsícem, ve kterém je nástup na pracovní neschopnost, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodné období od nástupu do zaměstnání do konce kalendářního měsíce před měsícem, ve kterém došlo k pracovní neschopnosti.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet nemocenské tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Dny neplaceného volna patří mezi vyloučené dny, tj. výši dávky neovlivní.

Co se týká dovolené tak pracovní neschopnost od půlky listopadu by na ní mít vliv neměla. Dovolená se krátí jen v okamžiku když zameškáte 100 a více dní.

První zaměstnavatel za Vás pojistné na zdravotní pojištění platit nemusí. Za osoby v pracovní neschopnosti platí pojistné stát, ať už budete v pracovní neschopnosti v jednom či druhém zaměstnání, důležité je, že je pojistné za Vaši osobu placeno. Domnívám se, že v tomto případě není ani nutné přihlásit se jako osoba pečující a dítě může chodit do mateřské školy bez omezení. Ale doporučuji to ještě zkonzultovat s Vaší zdravotní pojišťovnou.

Pro nárok na nemocenské zákon požaduje nulový příjem ze zaměstnání, ze kterého je dávka pobírána. Jiné příjmy mít lze. Pokud se jedná o jiný druh práce, můžete mít uzavřenou dohodu o provedení práce se svým zaměstnavatelem. Výkon práce na základě dohody o provedení práce však nesmí kolidovat s léčebným režimem, který Vám předepsal Váš lékař.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.