Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství v ochranné době

07.11.2014

Dobrý den,

nevím na koho bych se obrátila, proto Vás prosím o radu nebo o jakýkoli posun v této věci.
Věc: pracovní smlouva na dobu určitou a těhotenství.

V mém zaměstnání působím od 7.4.2014, kdy se mnou byla sepsána smlouva na dobu určitou včetně zkušební doby a to do 31.10. 2014, tedy smlouva na půl roku.

Během září jsem zjistila rané těhotenství a vyčkávala na prodloužení smlouvy. Byla mi slíbena smlouva na dobu neurčitou, která by vstoupila v platnost 1.11. 2014. K mé smůle se nic takového nestalo a ze strany vedoucí mi bylo oznámeno, že se v těchto dnech jedná s Magistrátem města Prahy o prodloužení nájemní smlouvy prostor pro podnik, ve kterém jsem zaměstnána. Tudíž se mnou byla prodloužena smlouva opět na dobu určitou a to konkrétně na pouhé tři měsíce od 1. 11. 2014 do 31. 1. 2015.

Koncem ledna budu v 5. měsíci těhotenství a do plánovaného data porodu mi budou zbývat ještě další necelé 4.měsíce. Datum porodu je doktorem stanoven na 22. 5. 2015. Čerpání Mateřské dovolené je podle mých zjištěných údajů možné čerpat 6-8 týdnu před porodem.

A moje otázky zní: Existuje nějaká ochranná lhůta pro těhotné? Kdy nejlépe oznámit těhotenství zaměstnavateli a jakou formou?
A mou nejpodstatnější otázkou je: Jaké sociální jistoty budu mít v době po ukončení smlouvy na dobu určitou, tedy od 31.1.2015 do doby kdy mohu začít čerpat Mateřskou dovolenou??? Jedná se o zhruba 2 a půl měsíce, ve kterých absolutně nevím na čem si stojím.

Předem Vám děkuji.
S pozdravem a přáním krásného dne.

Dobrý večer.
Peněžitá pomoc v mateřství
Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.
U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).
U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů (31 týdnů při převzetí dvou a více dětí zároveň).
Peněžitou pomoc v mateřství je možno pobírat nejdéle do 1 roku věku dítěte, jde-li o dávku náležející z titulu porodu dítěte. Jde-li o dávku náležející z titulu převzetí dítěte do náhradní péče - do 7 let věku a 31 týdnů.
Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. U muže se přitom od 1. 1. 2012 zavádí další podmínka, a to že bude pečovat o dítě nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí ode dne, který si pojištěnka určila jako nástup na peněžitou pomoc v mateřství, případně ode dne převzetí dítěte do péče.
Nenapsala jste, jakou práci vykonáváte, zda je tedy vůbec nutné oznamovat zaměstnavateli, že jste těhotná. Těhotenství je vhodné zaměstnavateli oznámit v případě, že by Vaše práce těhotenství ohrožovala (dle vyjádření lékaře) nebo by se jednalo o práci, která je těhotným ženám zakázána. Váš poměr skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, bez ohledu na to, že jste těhotná.
Mezidobí od ukončení pracovního poměru do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství je možné řešit takto:
1/Pracovní neschopnost – ochranná lhůta pro nemoc činí 7 dní od ukončení pracovního poměru, protože však Vás pracovní poměr bude ukončen, prvních 14 dnů nedostanete žádnou náhradu, teprve od 15. dne dostáváte nemocenské,
2/ úřad práce – podpora v nezaměstnanosti – je třeba se nechat zaevidovat do 3 kalendářních dnů od ukončení pracovního poměru.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.