Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné neprovdané matce

03.11.2014

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vynaložených finančních prostředků na dítě.
S partnerem jsme se znali cca půl roku, když jsem otěhotněla. Veškerou výbavičku pro dítě jsem hradila ze svého s tím, že jsme byli domluveni, že mi půlkou přispěje. Bohužel teď v říjnu jsme se rozešli (dcera je narozena v červenci 2014) a od partnera jsem nedostala ani korunu na výbavičku ani na potčeby v průběhu těhotenství. Od partnera mi bylo sděleno, že kromě výživného na dítě nic víc nedostanu. Vím, že bych měla dostávat výživné na neprovanou matku, ale jaká je šance, že dostanu zaplaceno aspoň polovinu z vynaložených prostředků, které jsem dala za veškeré vybavení? Veškeré nakoupené věci mám pouze sepsané v sešitu (věřila jsem jeho slovu) a nemám od toho doklady (většina věcí byla nakoupeno v bazarech jako použitá).
Bydlení do rozchodu jsme měli společné v RD pertnera o velikosti 2+1 kompletně zařízeného (domácnost měl pertner vybavenou než jsme se poznali a sestěhování bylo po vzájemné domluvě). V současnosti bydlím dočasně u svojí matky. Chtěla bych si zařídit svoji domácnost vyhovující pro 3měsíční dítě, ale chybí mi na to finanční prostředky (na výbavičku a veškeré potřeby padly veškeré moje úspory cca 80.000,- Kč).

Partner je svobodný, nemá jinou vyživovací povinnost a jeho příjem je 20.000,- Kč čistého.

Děkuji mnohokrát za radu.

Vážená paní,
dle § 920 Občanského zákoníku mají neprovdané matky možnost žádat výživné i zpětně.
I nadále platí, že pravděpodobný otec neprovdané matky je povinen poskytnout takové ženě výživné po dobu 2 let od narození dítěte.

Dále jí v přiměřeném rozsahu přispět na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.

Časové období pro zpětné přiznání výživného na děti se ponechává beze změny. Nově lze výživné zpětně přiznat i zletilému dítěti.

Lhůty pro zpětné přiznání výživného:

u výživného pro děti (i zletilé) za dobu nejdéle 3 let zpětně od zahájení soudního řízení,
u výživného pro neprovdanou matku a pro úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem nejdéle 2 roky zpětně ode dne porodu.
Otec je povinen Vám přispívat na výživu v případě, že kvůli péči o dítě do dvou let věku nejste schopna se sama živit a samozřejmě na výživu dítěte. Ne
lze předjímat rozhodnutí soudu a bude záležet na míře důkazních prostředků a úvaze soudu, jak rozhodne o výdajích s těhotenstvím a slehnutím v době, kdy jste žila s otcem dítěte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.