Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem dítěte

07.11.2014

Dobry den,
prosim o radu. Jsem tehotna a termin mam 2.2.2015 a do 31.7. jsem byla OSVC (neplatila jsem si nemocenske). Cinnnost jsem prerusila, protoze mam rizikove a ted jsem vedena na prac.urade. Manzel je zamestnanec a chci si na nej vzit rodic.prispevek. Slysela jsem, ze je mozne si na nej vzit i PPM, pokud by po navraceni do prace vykonaval „jinou“ cinnost byť u stejneho zamestnavatele, nez ze ktere pobira PPM a ja bych byla s ditetem doma misto nej. V lednu by muj manzel mel povysit a dostat novou prac. smlouvu. Jen nevim, zda ten leden neni brzo, jestli to presne musi pasovat az po sestinedeli (to teprve muž muze na materskou) nebo jde jen o tech 270 dni pred a je jedno kdy je odpracoval a ze v dobe po sestinedeli uz vykonava novou pozici.
Otazky:
1)od kdy tedy novou smlouvu (manzel si to se zamestnavatelem muze domluvit)
2)jak dlouho musi byt opravdu na materske nez se vrati do „noveho“ zamestnani (cetla jsem tyden, ale jestli to plati)
3)s jakym uradem se to vyrizuje, jake papiry vyplnit a kdy?
4)ja si v dobe jeho materske (pripadne rodicovske) musim platit soc. a zdrav.?
5)hned po porodu si na manzela vyridim rodic.prispevek a po sestinedeli budu na nej chtit materskou? Vlastne teda obracene nez by to melo jit za sebou, je to mozne?
Moc moc dekuji za rady.

Dobrý den.
Na peněžitou pomoc v mateřství má nárok muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a to nejméně na 7 kalendářních dnů. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Podpůrčí doba v uvedeném případě činí 22 týdnů, není třeba ji však vyčerpat celou. 7 kalendářních dnů představuje minimální dobu, na kterou může být uzavřena uvedená dohoda, doba faktické péče o dítě není nikde stanovena.
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství dále je skutečnost, že podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění a že pojištěnec byl účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmí příjemce dávky vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého mu dávka náleží a nesmí mít z tohoto zaměstnání příjem. Jiné zaměstnání vykonávat lze. Je však podstatné, aby se nejednalo pouze o změnu pracovní smlouvy, ale aby bylo patrné, že v jednom zaměstnání otec dítěte např. čerpá rodičovskou dovolenou a pobírání peněžitou pomoc v mateřství a v jiném pracovním poměru vykonává zaměstnání. V případě pochybností kontaktujte příslušnou OSSZ.
Dohoda může vypadat třeba takto:
Dohoda o převzetí dítěte do péče
Já, níže podepsaná XY nar. … bytem … předávám své dítě YY, narozené dne …., do péče jeho otce ZY, nar. … , bytem ….. Otec převezme dítě do péče dne ….

V … dne ….
Dohodu podepíší oba rodiče.
O peněžitou pomoc v mateřství se žádá u zaměstnavatele podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte (http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/896247indd.pdf), přílohu žádosti tvoří uvedená dohoda.
Pojistné na sociální zabezpečení v době péče o dítě platit nemusíte. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Co se týče pojistného na zdravotní pojištění, pak dle § 7 zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění je stát plátcem pojistného mj. za příjemce rodičovského příspěvku, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství a osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o předchozí osoby (příjemce peněžité pomoci v mateřství, rodičovského příspěvku atd.). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Dle převažujícího výkladu není možné, aby stát byl plátcem pojistného na zdravotní pojištění za oba rodiče (1 příjemce peněžité pomoci v mateřství nebo rodičovského příspěvku, 1 pečující osoba) z důvodu péče o 1 dítě. Pokud není za pojištěnce plátcem zdravotního pojištění stát, ani pojistné neodvádí zaměstnavatel, musí si tento pojištěnec hradit pojistné sám. V případě pochybností kontaktujte přímo Vaší zdravotní pojišťovnu.
Rodičovský příspěvek může pobírat otec nebo matka dítěte, vždy však pouze jeden z nich. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže lze otci dítěte stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, můžete i Vy volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Z uvedeného vyplývá, že žádost o rodičovský příspěvek můžete podat i Vy, dávka Vám bude náležet poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Pokud bude otec dítěte pobírat peněžitou pomoc v mateřství, tuto skutečnost oznámíte a doložíte (včetně potvrzení o výši dávky) příslušnému úřadu práce, kde se agenda spojená s rodičovským příspěvkem vyřizuje. V měsíci, kdy jeden z rodičů pobírá peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek náleží jen, je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství. Bližší informace o rodičovském příspěvku, včetně příslušných formulářů a seznamu kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2 nebo obdržíte přímo na příslušném pracovišti.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.