Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: svěření do pěstounské péče

06.11.2014

Dobrý den,
prosím o radu!Jsem v důchodu a mám teď v péči mého vnoučka 5 let.Bude to rok co jsem nahlásila na soc.právní odbor problém s dcerou ,který už trval delší čas a ona se o vnoučka nestarala a žila si svým životem s pochybnými lidmi a jeho otcem ,který byl už 2x ve výkonu trestu a který o vnuka nejeví vůbec žádný zájem a tím i finanční.S paní jsme vše sepsaly ,pozvali tam i dceru ale otce nelze dohnat!V dubnu 2014 jsem dokumenty donesla na soud se žádostí o pěstounskou péči,ale do dnešní doby nic.Když se zeptám tak to prý visí na otci,který se někde ukrývá a nepřebírá si poštu ,tak se pořád čeká.Na vnuka beru pouze 500kč rod.přídavek jsem závislá jen na důchodu.Musím někdy požádat svoji matku 85 r. aby mě půjčila peníze,že už mě nezbývá třeba na školku stravné a tak podobně.Nevím ,že si náš stát neumí poradit s takovými grázly,kteří si pořídí dítě a odpovědnost hodí na druhé a nikoho to v našem státě nezajímá,že dítě musí taky jíst a oblékat se , kroužky ,vzdělávat se atd.V DD stojí dítě až 30000kč měsíčně, tak nevím kde je pravda.Dcera poslední dobou komunikuje i s vnukem našla si slušného přítele,ale podmínky na výchovu vnuka stále nemá i když má práci, bydlí v pronájmu a platí hodně peněz,tak na vnuka nepřispívá žádnou částku.Každý měsíc prožívám obrovský stres jak vyžiju.Nemohla jsem udělat to abych ho dala do DD , to bych už nepřežila,zemřel mně syn 2,5r ,tak vím co to je a on je na mě moc zafixovaný a bohužel i na svoji mámu i když mu ublížila.
Myslela jsem si, že naše policie pomáhá a chrání a najde si ty, kteří ubližují hlavně těm malým ,kteří se ještě neumějí bránit a odnesou to nejvíc za všechny ,ale to jsem se zmýlila .Ti se mají blaze a žádná zodpovědnost za to co provedli a chodí si spokojeně po světě a jestli jeho syn má co jíst a není mu zima to mu je jedno.
Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

přijměte můj obdiv, jak nelehkou situaci a péči o vnoučka zvládáte.
Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče o dítě. Úpravu obsahuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
Co mne napadá, je zkusit využít ustanovení § 924 občanského zákoníku, které říká že ocitne-li se dítě ve stavu nedostatku řádné péče bez ohledu na to, zda tu je či není osoba, která má právo o ně pečovat, anebo je-li život dítěte, jeho normální vývoj nebo jeho jiný důležitý zájem vážně ohrožen nebo byl-li narušen, soud upraví předběžně poměry dítěte na nezbytně nutnou dobu; rozhodnutí soudu nepřekáží, pokud dítě není řádně zastoupeno.
Vzhledem k tomu, že se soudní jednání vleče kvůli nedohledání otce, zkusila bych podat i žalobu na zbavení rodičovských práv vůči otci a dítěte. § 871 občanského zákoníku říká, že zneužívá-li rodič svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon, anebo svoji rodičovskou odpovědnost nebo její výkon závažným způsobem zanedbává, soud jej jeho rodičovské odpovědnosti zbaví. Zbavení rodiče jeho rodičovské odpovědnosti ani její omezení nemá vliv na jeho vyživovací povinnost k dítěti.Takže by otec dítěte měl platil výživné a vy byste si mohla uplatnit nárok na dávky. Pokud je osoba pečující rodičem nebo prarodičem otce nebo matky svěřeného dítěte, náleží jí odměna pěstouna vždy, pokud pečuje alespoň o 3 děti nebo o alespoň 1 dítě ve II., III. nebo IV. stupni závislosti. V ostatních případech (pečuje-li o 1 nebo 2 zdravé děti či děti v I. stupni závislosti) jí náleží odměna pěstouna pouze v případech hodných zvláštního zřetele, zejména s ohledem na její sociální a majetkové poměry a s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu dítěte. Což si myslím, že byste s ohledem na Váš příjem mohla splňovat.
Doporučuji Vám se opětovně obrátit na oddělení sociálně právní ochrany, kde by Vám měli pomoci posoudit Vaši situací a pomoci sepsat návrh na žalobu o zbavení rodičovských práv či případně po vyhodnocení situace návrh na vydání předběžného opatření.

Držím palce.

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.