Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: ukončení pracovního poměru v době neplaceného volna

02.11.2014

Dobrý den,
jsem na 4leté rodičovské dovolené, která mi končí v březnu 2015. Protože je zaměstnavatel povinen držet mi místo jen po dobru tří let, v březnu letošního roku jsem se sním chtěla domluvit na tom, aby mě poslední rok vedl jako pečující osobu a po vyčerpání RD bychom se domluvili na zkráceném úvazku nebo ukončení PP - dle aktuální situace (nyní nemám dítě ve školce, nastoupí až v září 2015). On mi ale na doporučení právníka nabídl jen výpověď dohodou nyní a poté případné uzavření nové pracovní smlouvy. Celou věc řešíme až nyní kvůli jeho časovému vytížení. Chci se zeptat, jestli je toto řešení z jeho strany v pořádku - mohu dostat výpověď, resp. nechat si nabídnout ukončení PP dohodou, a nemám nárok na odstupné? Mám vyžadovat, aby v této výpovědi byl uveden nějaký důvod kvůli Pracovnímu úřadu?

Děkuji Vám za radu, s pozdravem

Dobrý den,

zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, v § 196 říká, že rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni nejvýše do 3 let věku dítěte. Následně je možné se zaměstnavatelem domluvit na čerpání neplaceného volna, které aktuálně čerpáte. V době neplaceného volna již nejste chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď, musí se jednat o některý z výpovědních důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,
h) poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301 písm.a) zákoníku práce.

Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů písm. a-c, náleželo by Vám odstupné - vzhledem k trvání pracovního poměru ve výši tří měsíčních platů. Nárok na stejné odstupné byste měla i v případě, kdy byste z jednoho ze zmíněných důvodu skončila Váš pracovní poměr po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem (§ 67 zákoníku práce). Pokud ukončíte pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou bez udání důvodu, nárok na odstupné nevzniká.

Pokud byste ukončila zaměstnání dohodou se zaměstnavatelem bez uvedení vážného důvodu, mělo by to vliv na výši podpory v nezaměstnanosti. Ovšem, vzhledem k tomu, že pro zaměstnavatele jste neodpracovala v rozhodné období ani jeden den, na výši podpory v nezaměstnanosti by to vliv mít nemělo a Vám by měla náležet v případě evidence na úřadu práce podpora v nezaměstnanosti vypočtená z náhradní doby. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2014 tedy první dva měsíce ve výši 3 694 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 995 Kč a poslední měsíc 2 709 Kč měsíčně.)

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.