Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru ve zkušební době - nárok na peněžitou pomoc v mateřství

12.11.2014

Dobrý den, potřebuji poradit. Byla jsem zaměstnaná na 3 roky a to do března,2014. Od dubna jsem na ÚP a již vím, že jsem v 7týdnu těhotenství. Od listopadu mám nastoupit do nového zaměstnání, kde to pochopitelně neví! Chci se zeptat, zda budu mít nárok na PPM v případě, že mě po zkušební době vyhodí? Datum porodu mám přibližně 16.6.2015.
Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat, zda budu v ochranné lhůtě 180dní nebo jen stejně dlouhé jako je toto zaměstnání? Děkuji

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů; pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Z výše uvedeného vyplývá, že na peněžitou pomoc v mateřství můžete nastoupit nejdříve 8. týdnů před očekávaným dnem porodu. Máte-li stanovený termín porodu na 16. 6. 2015, pak, počítám-li správně, můžete na peněžitou pomoc v mateřství nastoupit nejdříve 21. 4. 2015. Dobu potřebné účasti na nemocenském pojištění splníte, pro nárok na dávku však musíte též splnit podmínky trvající účasti na nemocenském pojištění, popř. trvání ochranné lhůty – ta bude činit tolik dnů, kolik bude trvat zaměstnání. Záleží tedy na tom, kdy Váš pracovní poměr skončí.

Dobrý den, na tento dotaz jste mi již odpověděla. Děkuji za odpověď, ještě mám k tomu pár věcí.
Pokud mám nástup na PPM nejdříve 21.4., musím odpracovat celou zkušební dobu? PP začal 3.11.14,tak zda se to bere tak, že listopad má 30dní a odčítají se od toho víkendy a bere se čistě pouze prac.týden? Jde mi o to, že nevím,kdy to mám oznámit,až po zkušební době? Nejlepší by bylo to ukončit ještě ve zkušebce a to by mi myslím stačilo 80prac.dní, tedy listopad,prosinec a ještě kus ledna?Co myslíte? A pak bych šla marodit a uvolnila tak místo někomu jinému, moje smlouva je pouze na 1rok, takže to pro mě stejně nemá hlubší smysl.Budu mít v tomto případě nárok na PPM když tam budu ještě necelý leden a pak PN?Ale hlavně mi jde o to, jak se počítají ty dny, o které se pak vypočítá ta ochranná lhůta, jestli mi rozumíte? Mockrát Vám děkuji!!
Dobrý den.
Zkušební doba nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru, přičemž o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se zkušební doba prodlužuje; o víkendy apod. se však nezkracuje, tj. byla-li zkušební doba sjednána v délce 3 měsíců a počala-li běžet 3. 11., skončí (za předpokladu, že u zaměstnance nenastaly celodenní překážky v práci) dne 3. 2. 2015.
Ochranná lhůta pro peněžitou pomoc v mateřství činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů; pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Počítají se dny trvání zaměstnání, nikoli odpracované dny.
Pokud ukončíte pracovní poměr po 80ti dnech, bude ochranná lhůta činit rovněž 80 dnů a – počítám-li správně skončí před 21. 4. 2014, tj. nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám nevznikl. Pokud byste ale zaměstnání ukončila např. až 2. 2. 2015 (stále ještě ve zkušební době), pak by již dle mého výpočtu nejdřívější termín možného nástupu na peněžitou pomoc v mateřství do ochranné lhůty spadal.
Nelze však zaměňovat ukončení pracovního poměru a ukončení faktického výkonu práce z důvodu následné pracovní neschopnosti. Pokud budete v pracovní neschopnosti, Váš pracovní poměr a tedy i účast na nemocenském pojištění bude nadále trvat.

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Pokud bych tedy šla po uplynutí zkušební doby marodit, bude se mi mateřská vypočítávat z platu, který jsem brala ve zkušební době nebo z nemocenské? Děkuji mnohokrát

Dobrý den.
Výše peněžité pomoci v mateřství se odvíjí od příjmů ze zaměstnání, nikoli od výše dávek nemocenského pojištění.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2015 činí první redukční hranice 888 Kč, druhá redukční hranice 1 331 Kč a třetí redukční hranice 2 662 Kč. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.