Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nekomunikace manžela při rozvodu

04.11.2014

Dobrý den, před 4 měsíci mě opustil manžel a chce rozvod. Jsem ještě na rodičovské dovolené (dcerce je 20 měsíců), ale dohodli jsme se na alimentech i kdy bude dcerku vídat. Ostatní je už horší. Jak a kde se můžu naučit komunikovat tak, aby rozuměl, co po něm žádám a já rozuměla jemu, abych nešla do emocí a útoku, abych zůstala klidná a nad věcí, abych byla v psychické pohodě při setkávání s ním při hlídání či předávání dcery na víkend? Např. pokud považuje můj dotaz za nepříjemný či nepodstatný (výhledový termín, kdy mi zašle písemný návrh dohody o výživném či kdy si odstěhuje svoje věci), tak neodpovídá a při přímé konfrontaci uteče. Podle něho řeším nepodstatné věci, tak mi na ně přeci nebude odpovídat. To, že nemá teď čas, mi už řekl. Většina setkání je pro mě pak psychicky náročná a bolestná. Při tom se opravdu oba chceme dohodnout, ale emoce a osobní zranění nás převálcují. Pomoc mediátora manžel odmítá s tím, že je to můj problém a on žádný nemá. Jsem zoufalá, nešťastná a neskutečně mě to vyčerpává. Kromě naší (ne)komunikace musím řešit i další záležitosti spojené s naším "odloučením". Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
je mi velmi líto, že jste se ocitla v takové situaci. Váš manžel rozhoduje o tom, na jaké Vaše otázky bude odpovídat a jak bude dál v jednání s Vámi postupovat, což velmi komplikuje Vaši dohodu o důležitých věcech. Vy sama přitom musíte ještě pečovat o malou dcerku, která určitě vyžaduje velkou část Vaší pozornosti, a řešit i další praktické věci související s rozvodem. To musí být velmi vysilující.
Taková situace bohužel není výjimečná. Muži si někdy nedokáží poradit s komplikovanými emocemi, které s sebou rozpad partnerství přináší - pocity viny, zlost, strach o vztah s dítětem, zároveň i radost z odchodu. Je pro ně pak těžké za ně vzít zodpovědnost a mluvit o nich před partnerkou. Je tedy časté, že se těmto pocitům úplně vyhýbají nebo je promítají na partnerku ("nevidím, že já jsem rozzlobený, já jsem přece klidný, to ona se vzteká", a podobně).
Jak jste navrhla i manželovi, mediace by mohla pomoci při vyřešení a vykomunikování otázek, na kterých se potřebujete domluvit. Kromě toho ale potřebujete oba ošetřit i emoční stránku Vašeho rozchodu - Vy, abyste mohla komunikovat klidně a jasně, on, aby vůbec dokázal o některých věcech mluvit. K tomu Vám může nejlíp pomoci psychologické poradenství nebo psychoterapie.
Protože Váš manžel v tuto chvíli zřejmě nebude přístupný návrhu mluvit o rozpadu Vašeho vztahu s psychologem společně, nejlepším možným řešením v tuto chvíli je obrátit se na psychologa sama. Psycholog (nebo psycholožka) Vám mohou pomoci najít podporu v situacích, kde se Vám komunikuje špatně nebo kde se nejsnáz dostanete k osobním zraněním. Můžete spolu s ním také promyslet strategii, jak manžela motivovat pro návštěvu mediátora (kontakty zde http://www.amcr.cz/, http://mediatori.justice.cz/MediatorPublic/Public/FR003_ZverejneniVybranychUdaju.aspx). Ačkoli je hrazená, je efektivnější než řešit věci přes advokáta.
Nejrychleji najdete psychologické poradenství nebo psychoterapii, pokud jste ochotná za něj platit - na internetu je řada nabídek ve všech regionech. Osobní psychologické poradenství v Praze nabízím v rámci APERIA i já (http://aperio.cz/498/osobni-psychologicke-poradenstvi).
Nemáte-li peněz nazbyt, jsou zde poradny pro manželství a rodinné vztahy (http://www.mpsv.cz/files/clanky/2663/adresar.pdf). Tam však bývají delší čekací lhůty.
Držím Vám palce a přeji hodně sil,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.