Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z rodičovské dovolené

30.10.2014

Dobry den, resim pomerne neprijemnou zalezitost. Rodicovska dovolena mi konci 2.1.2014. Jakmile nastoupim k memu zamestnavateli, dostanu vypoved pro nadbytecnost.
Bouhuzel ted mi prisel dopis od socialky ze castka 220 000,- je uz vycerpana a tento mesic mi prijde uz jen 450,- a pak konec ohledne davek. Ackoli jsem nikterak nehyrila a tenkrat si to nastavila na 3r na 7.600,-. Tak proste je to tak a nic s tim nenadelam.
Zajimalo by me, pokud pozadam zamestnavatele, ze chci z techto duvodu nastoupit do prace o 2 mesice drive, zda ma tu povinnost mi vyhovet.
Jde o to, ze by si me tam ty 2 mesice urcite nenechal a ja bych dostala vypoved a s ni zaroven i odstupne.
Vim ze ted vyckava... zda si treba nenajdu praci (na cem samozrejme pracuji, ale se dvema detmi to opravdu neni jednoduche) a zaroven s novou praci bych musela dat vypoved a on by se slavnostne vyhnul povinnosti vyplatit mi trimesicni odstupne.
Je povinnen mi tedy vyhovet pri drivejsim navratu z rodicovske dovolene? Nebo je to jen na jeho dobre vuli, protoze pokud ano, tak jsem 2 - 3 mesice bez jakehokoli prijmu.
Predem moc dekuji za Vasi odpoved
S Pozdravem

Vážená paní,

rodičovskou dovolenou (dále jen „RD“) upravuje § 196 a násl. ZP. Podle § 196 je zaměstnavatel povinen k prohloubení péče o dítě poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost RD. RD se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. RD může být čerpána buď vcelku nebo opakovaně po kratších částech. Přerušení RD upravuje § 198 odst. 2. jestliže bylo dítě ze zdravotních důvodů převzato do péče kojeneckého nebo jiného léčebného ústavu a zaměstnanec nebo zaměstnankyně zatím nastoupí do práce, přeruší se tímto nástupem mateřská dovolená nebo RD. Jiný případ přerušení RD zákon neupravuje.
Pokud zaměstnankyně požádala o čerpání RD až do 3 let věku dítěte a má zájem nastoupit do zaměstnání dříve, musí se na dřívějších nástupu do zaměstnání se zaměstnavatelem dohodnout. Zaměstnavatel však není povinen její žádosti o předčasný návrat do práce vyhovět. Umožnění předčasného návratu do zaměstnání závisí tedy na rozhodnutí zaměstnavatele a na konkrétních podmínkách výkonu práce.
Lze předpokládat, že zaměstnavatel s ohledem na rozsah pracovního volna, o který zaměstnankyně požádala, na dobu RD sjednal pracovněprávní vztah s jinou osobu, která by měla po dobu čerpání RD vykonávat práci zaměstnankyně, popřípadě zajistil výkon práce jiným způsobem. Zaměstnankyně musí počítat s tím, že v takovém případě může být pro zaměstnavatel obtížné dřívější nástup do práce umožnit.
Více infomrací na http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d33826v43281-pracovni-volno-a-nahrada-platu-pri-doprovodu-rodice-do-zdrav-z/
Podle judikatury (Rc 13 Co 413/95) a stávající praxe zaměsnavatel není povinen Vás přijmout do práce dříve než je uvedeno v žádosti o rodičovskou dovolenou. Nástup dříve je možný jen se souhlasem zaměstnavatele.
Naproti tomu Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních
vztahů ve svém stanovisku vyjádřila názor, že čerpání rodičovské dovolené
zaměstnancem je jeho právem, nikoliv povinností, a zaměstnavatel má povinnost podřídit
se jednostrannému právnímu úkonu zaměstnance, který směřuje k čerpání rodičovské
dovolené a k jehož změně není nutný souhlas zaměstnavatele. Zaměstnavatel by tedy podle
tohoto názoru měl umožnit zaměstnanci dřívější návrat do práce.
Tento nejasný výklad je v praxi nejlépe řešit dohodou se zaměstnavatelem. Ale je možné, že zaměstnavatel Vám umožní dřívější návrat do práce např. od 1.11.2014, s tím, že Vám dá výpověď. Na druhou stranu, pokud se vracíte od 3.1.2015, pak Vám 3.1.2015 dá výpověď, výpovědní doba poběží od 1.2.2015 do 31.3.2015. Od 3.1. do 31.3. bude zaměstnavatel povinen vám buď přidělovat práci nebo hradit náhradu mzdy při jiných překážkách v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce.

Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem

Dobry den, moc Vam dekuji za velmi rychlou odpoved.
Vypada to ze se opravdu domluvime na drivejsim navratu a nasledne vypovedi
ze strany zamestnavatele.
Mam jeste jeden drobny dotaz k tomuto tematu. Pokud opravdu nastoupim,
dostanu vypoved a odstupne.... muzu jeste zustat po zbyle dva mesice vedena
na rodicovske dovolene na socialce do data kdy konci.... tj.2.1.2014? Penize
uz mi zadne vyplacet nebudou, ale jde mi o zdravotni a socialni pojisteni,
ktere by za me meli platit. K evidenci na UP se nehrnu pokud to opravdu neni
nutne... treba se mi jeste zadari do konce roku nejakou praci sehnat... a
pokud ne tak se zaeviduji na UP od noveho roku.
S pozdravem

Vážená paní,
je zakázáno dít výpověď v době, kdy zaměstnankyně čerpá rodičovskou dovolenou. Je možné se dohodnout na rozvázání pracovního poměru k poslednímu dni čerpání rodičovské dovolené. Evidovat se na úřadě práce je možné až po skončení zaměstnání.

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč dosáhl ve svém posledním zaměstnání takto:
1.– 2. měsíc ve výši 65 %, 3.– 4. měsíc ve výši 50 % a od 5. měsíce ve výši 45 %.
Údaj o výši průměrného čistého výdělku je uveden v Potvrzení o zaměstnání, které je zaměstnavatel povinen vydat při skončení zaměstnání na žádost zaměstnance. Vzor Potvrzení je možno získat na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/formulareobcana
Orientační kalkulačka výpočtu podpory v nezaměstnanosti http://www.penize.cz/kalkulacky/podpora-v-nezamestnanosti
Maximální výše podpory činí 14 281 Kč měsíčně.
Minimální podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči
• jehož poslední činností byla „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do 4 let věku;
• který bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu;
• jemuž nelze stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.
Minimální podpora činí první dva měsíce 3694 Kč měsíčně, další dva měsíce 2955 Kč a zbývající měsíc 2709 Kč měsíčně.
Příklady:
• Uchazeč, který ke konci rodičovské dovolené uzavře se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, má nárok na odstupné.
– Výše podpory v nezaměstnanosti bude minimální.
• Uchazeč nastoupí po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání dne 30. 7. 2014, dne 31. 7. 2014 jeho zaměstnání skončí.
– Výše podpory se stanoví z pravděpodobného výdělku, odvozeného z hodinové mzdy za dny 30. 7. 2014 a 31. 7. 2014.
Doporučuji tedy uzavřít dohodu k prvnímu dni nástupu po rodičovské dovolené a nechat si vyplatit mzdu za jeden den, tím bude poslední činností zaměstnání a výše podpory bude vycházet z pravděpodobného čistého měsíčního výdělku, kterého byste dosáhla. Jinak bude Vaše podpora minimální.
Dnem podání žádosti o zprostředkování zaměstnání se nezaměstnaný stane uchazečem o zaměstnání. Požádá-li nezaměstnaný o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo činností, které jsou považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností. V případě skončení zaměstnání úřad práce požaduje evidenční list důchodového pojištění. V případě, že se zaevidujete později než tři pracovní dny, bylo by vaší poslední činností péče o dítě do čtyř let a vaše podpora minimální.
Informace
• Call centrum služeb zaměstnanosti MPSV je k dispozici pro případ rady při zprostředkování zaměstnání, evidence na úřadu práce, při vyplácení podpory v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci.
Provozní doba: od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00 hodin, tel. 844 844 803. Za hovor z pevné sítě zaplatí volající 1,53 Kč/min. vč. DPH. Cena hovoru z mobilní sítě činí 4,50 Kč/min. vč. DPH.
E-mail: callcentrum@mpsv.cz, kontaktni.centrum@mpsv.cz
• Úřady práce, www.mpsv.cz
Právní předpisy
1. Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
2. zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Další užitečné informace si můžete přečíst v brožuře Nebojujte se zaměstnavateli a slaďte práci s rodinou 2014, kterou naleznete na http://www.aperio.cz/566/prave-vychazi-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2014.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.