Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

25.10.2014

Dobrý den,
v listopadu budou mému mladšímu synovi tři roky a mě bude končit rodičovská dovolená, na které jsem byla celkem 6 let. Iniciovala jsem tedy schůzku s bývalým zaměstnavatelem, u něhož jsem pracovala tři roky. Práci pro mě nemají (mojí práci vykonává někdo jiný). Nabídli mi tedy výpověď dohodou s tím, že mi dají okamžitě 3 platy a tím bude vše vyřešeno. To jsem odmítla, domnívám se, že mám nárok na víc.
Oznámila jsem jim, že jsem připravená nastoupit do práce 15.11.2014 (den 3. narozenin mého syna) a pak mi tedy mohou dát výpověď pro nadbytečnost (k 1.12.2014, prac. poměr by měl skončit k 31.1.2015).
K tomu se domnívám, že by mi měli vyplatit 3 platy jako odstupné, celkem bych tedy měla obdržet 2,5 +3 =5,5 měsíčních platů. Je to tak správně?
Slyšela jsem, že při výpovědi z organizačních důvodů je výpovědní lhůta dokonce 3 měsíce - měla bych tedy teoreticky nárok na 6,5 měsíčních platů?
A mohou mi dát výpověď pro nadbytečnost, když má pracovní existuje dál a je na ní někdo jiný? - nejde mi o to vrátit se k zaměstnavateli za každou cenu, když už o mne nestojí, ale nechci zbytečně přijít o peníze, na které mám ze zákona nárok. Odpracovat ty 2,5 (3,5) měsíce není problém. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, měla byste do zaměstnání nastoupit 1. pracovní den následující po skončení rodičovské dovolené, tj. po třetích narozeninách Vašeho syna (za předpokladu, že čerpáte rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte). Pokud syn oslaví 3. narozeniny 15. 11. 2014, první následující pracovní den je úterý 18. 11. 2014.
Zaměstnavatel je Vám povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy.
Výpověď z tzv. organizačních důvodů dle § 52 písm. c) zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění), tj. z důvodu, že se zaměstnanec stal nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, můžete obdržet po skončení rodičovské dovolené. Pro nadbytečnost jako výpovědní důvod musí existovat rozhodnutí o organizačních změnách, zaměstnanec musí být nadbytečný, přičemž nadbytečnost může být početní nebo profesní, a musí zde existovat příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance. Pokud zaměstnavatel neučinil žádné organizační změny, pouze je na Vašem místě jiný zaměstnanec, pak zde výpovědní důvod není dán. Výpověď by byla neplatná. Zaměstnanec, který obdržel neplatnou výpověď, by měl zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně oznámit, že trvá na tom, aby jej zaměstnavatel nadále zaměstnával. Neplatnost rozvázání pracovního poměru je třeba uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Pokud budete chtít uplatnit neplatnost, zvažte, zda skutečně neproběhly žádné organizační změny (zaměstnanec na Vašem místě např. nevykonává i jinou práci), a zde jste připravena vést eventuelní soudní spor.
Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby,která činí zpravidla 2 měsíce, nebyla–li sjednána výpovědní doba delší, a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědní, tj. obdržíte-li výpověď v listopadu a nemáte-li sjednanou delší výpovědní dobu, pracovní poměr skončí 31.1.2015.
Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn nebo došlo-li ke skončení pracovního poměru dohodu z uvedených důvodů, náleží zaměstnanci odstupné, a to ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.