Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou - těhotenství

23.10.2014

Dobrý den, předem bych chtěla poděkovat, již jednou jsem od Vás žádala radu a tato mi byla velmi užitečná,

Nyní bych chtěla poprosit o další radu.

V roce 2007 jsem nastoupila do zaměstnání po ukončení školy. V roce 2008 jsem nastoupila k novému zaměstnavateli, u kterého jsem byla zaměstnána do ledna 2014. V mezidobí jsem porodila dceru (listopad 2010) a nastoupila jsem na PPM poté RD 3 letou variantu. Po mateřské jsem se vrátila zpět do zaměstnání (listopad 2013) a pro nadbytečnost jsem dostala výpověď. Od února 2014 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Tady mám uzavřenou smlouvu na rok tedy do 31.1.2015, s tím, že by mi měla smlouva být prodloužena poté na neurčito. Nyní jsem v 10 tt těhotenství. Termín porodu mi vychází na květen 2015. Pochybuji o tom, že mi zaměstnavatel prodlouží smlouvu. Chtěla bych porosit o radu co mám dělat do budoucna? Mám nastoupit v lednu na rizikové těhotenství? Nebo se mám hlásit na UP? Co je pro mne lepší? budu mít nárok na PPM a na volbu RD? Nebo budu muset nastoupit rovnou na 4 letou variantu? Vztahuje se na mne nějaká ochranná lhůta? vztahuje se do počítání odpracované doby i ošetřovné? nebo to se do počtu dnů nezapočítává? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá doba trvání zaměstnání (včetně překážek v práci, tj. pracovní neschopnosti, péči o nemocné dítě atd.). Z uvedeného vyplývá, že podmínky vzniku nároku na dávku splníte i v případě, že Váš pracovní poměr 31.1. 2015 skončí a novou pracovní smlouvu již neuzavřete. Výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v zaměstnání. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám umožní zvolit výši, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař, pokud budete ke dni skončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti např. v souvislosti s tzv. rizikovým těhotenstvím, nemocenské Vám bude náležet i nadále s tím, že lékař Vaši pracovní neschopnost ukončí ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud v pracovní neschopnosti nebudete, pak se můžete evidovat u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání. Po dobu pobírání peněžité pomoc v mateřství se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.