Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě

22.10.2014

Dobrý den,
zatím pracuji na DPČ,ale mladší dceři doporučili přestat chodit do školky z důvodu snizene imunity. Zvažuji zůstat s dcerou nějaký čas doma jako žena v domácnosti starající se o dítě do 7 let věku. Četla jsem,že musím podepsat čestné prohlášení,že nemám příjmy ze zavisle činnosti,ale zároveň jsem se na ruznych diskuzích dočetla,že mohu vydělat do 2500kc u DPČ nebo pp a nebo do 10tis.pri dpp.zajímalo by mě,jaka je pravda u těchto zaměstnání malého rozsahu.

2.jako osoba starající se o dítě do 7 let věku, mohu mít příjem z pronájmu bytu a započítává se nějak k případnému zaměstnání malého rozsahu.

3. S dcerou budu muset být doma cca rok,je nejaka šance pobírat příspěvek na péči,když neni nijak postizena,jen nesmi do kolektivu.zatim to resim hlídáním u babiček,ale není to dlouhodobě možné.

děkuji

Dobrý den.

Aby za Vás v době, kdy budete pečovat o dítě, byl plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, je třeba splnit podmínky stanovené § 7 odst. 1 písm. l) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění. Dle cit. ustanovení je stát plátcem pojistného za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Za příjmy ve smyslu cit. ustanovení se nepovažují příjmy z dohody o pracovní činnosti, pokud příjem nepřesáhl 2.500,- Kč měsíčně nebo z dohody o provedení práce, je-li příjem nižší než 10.000,- Kč měsíčně. Příjem z pronájmu se nezohledňuje. Pokud byste platila pojistné na zdravotní pojištění samostatně, pak se na Vás žádná omezení nevztahují.
Příspěvek na péči je upraven v zák. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění.
Nárok na příspěvek má osoba starší 1 roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti. Tyto stupně závislosti se hodnotí podle počtu základních životních potřeb, které tato osoba není schopna bez cizí pomoci zvládat.Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let). U osoby do 18 let věku se při hodnocení schopnosti zvládat základní životní potřeby a při hodnocení potřeby mimořádné péče porovnává rozsah, intenzita a náročnost péče, kterou je třeba věnovat posuzované osobě se zdravotním postižením, s péčí, kterou je třeba věnovat zdravé fyzické osobě téhož věku. Domnívám se, že pokud má Vaše dcera pouze sníženou imunitu bez jakýchkoli dalších omezení, pak podmínky vzniku nároku na dávku nesplní. V případě pochybností Vám doporučuji konzultovat Vaši situaci na příslušném úřadu – tj. kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce a dále u příslušného lékaře.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.