Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Děti v péči jednoho z rodičů

30.10.2014

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vztahu s bývalým manželem a moji dcerou. Před 1,5 rokem manžel si našel přítelkyni, ke které se odstěhoval, za několik měsíců proběhl rozvod. Z manželství mám 4 děti, které mi byly svěřeny do péče. Jedna z dcer, 10-letá, má k otci velmi blízký citový vztah, odchodem otce trpěla nejvíc. Otec brával děti jednou za dva týdny o víkendu. Jinak se o děti nezajímal. Dcera chtěla trávit s tátou více času, začala mne obviňovat z rozpadu rodiny. Komunikovat se mnou bývalý manžel odmítal, zakazoval volat v případě potřeby, na sms nereagoval. Snažila jsem se zachovat komunikaci kvůli dětem, ale nefungovalo to. Veškeré moje požadavky nebo návrhy ohledně děti ignoroval, choval se ke mne jako k nepotřebné věci. Bohužel dcera, která k otci vzhlíží, přejala jeho chování, často docházelo ke konfliktům. Před 9 dny dcera se rozhodla, že bude měsíc bydlet u táty, že moc s ním chce být, a on jí zajistí školní docházku v naši škole (otec bydlí 20 km od nás). Souhlasila jsem. Bez mého vědomí otec přehlásil dceru na školu v místě svého bydliště. Ke svému rozhodnutí odmítl se vyjadřovat. Dcera s trvalým přestěhováním k otci momentálně souhlasí, a já její přání respektuji, i když s tím nesouhlasím. Ovšem otec se mnou nekomunikuje, musela jsem zjistit sama, do které školy dcera půjde. Moje dotazy ohledně organizace volného času dítěte otec ignoruje, pouze mi řekl, že se teď o ní bude starat on, a já nemám zasahovat. Vůbec nevím, co si mám počít a obávám se, že mi otec komunikaci s dcerou znemožní. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
právní stránka věci je taková, že Vy máte děti svěřené do péče a otec tedy může s dítětem být jen v dobu určenou soudním rozhodnutím a nebo samozřejmě i jindy, pokud se rozhodnete jinak. Pokud ale otec dohodu a nekonfliktní řešení odmítá a dělá naschvály, mohla byste si vymoci respektování pravidel styku s otcem stanovených v rozsudku a mohla byste trvat na tom, že dcera je svěřena do výchovy Vám, proto musí žít u Vás. Jinou otázkou je, že to nepovede k uklidnění vztahů mezi Vámi, otcem a dcerou, spíše se dá předpokládat opak. Jak věc vyřešit zejména z lidské stránky tak, aby to vedlo k řešení přínosnému pro všechny zúčastněné, by měla poradit kolegyně psycholožka.

Kateřina Štěpánková

Dobrý den,
Vaše situace je opravdu nelehká. Vaše velkorysost a snaha vyjít vstříc přání dcery se obrátila nakonec proti Vám. Jak píšete sama, hlavní úskalí je v tom, že otec Vašich dětí s Vámi odmítá komunikovat. To velmi brání smírnému řešení případných obtíží.
Nemohu samozřejmě říci, co přesně vedlo Vaši dceru k odchodu od Vás a jak se bude situace dál vyvíjet. Napadá mě, že ve skupině čtyř dětí je tendence zaujímat odlišná stanoviska, chovat se jinak, velmi důležitá. Pomáhá jim najít si své místo a vymezit se proti sourozencům. Pro Vaši dceru je proto možná v tuto chvíli lákavé být jedinou v nové rodině svého otce, oproti tomu, být jednou ze čtyř, které zůstaly s Vámi - její status se náhle velmi změnil. Možná je v tuhle chvíli pro ni i do určité míry lichotivé, že je centrem pozornosti obou svých rodičů. Je ale velmi těžko předvídatelné, co přinese budoucnost - zda svůj názor změní (což je možné), a jak se pak zachová její otec.
V zájmu Vaší dcery, ale v zájmu Vašem i jejích sourozenců, pro které musí být tato situace velmi náročná, se mi jako nejvhodnější postup v tuto chvíli zdá, abyste se obrátila na některé dětské krizové centrum (v Praze např. Cestou necestou, www.cestounecestou.org). Tam Vám mohou poskytnout podporu a poradenství potřebné pro to, abyste s dcerou i s jejím otcem navázala kontakt, a podpořit i další komunikaci s bývalým partnerem o dalších záležitostech. A, jak píše kolegyně právnička, dcera byla svěřena do péče Vám.

Držím Vám všem palce a věřím, že se vše zdárně vyřeší,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.