Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na nemocenské, poskytované v souvislosti s porodem

27.10.2014

Dobry den, jak dlouho musim byt zamestnana na Dohodu o pracovni cinnosti, abych mela narok na nemocenskou v souvislosti s porodem? A pokud by mi vznikl narok na nemocenskou, budu si moci zvolit cerpani rodicovskeho prispevku do vyse 7800,-?
Dekuji za odpoved

Dobrý den,

dohoda o pracovní činnosti je legislativně upravena v § 76 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění. Tento § říká, že dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Pokud uzavřete dohodu o pracovní činnosti a ta nebude zaměstnáním malého rozsahu, budete účastna na nemocenském pojištění a od 15. dne pracovní neschopnosti budete mít nárok na nemocenské (v prvních 14 dnech vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, náhrada je jen za dny pracovní a je nutnost trvání pracovního poměru). Pro účast na nemocenském pojištění je i u dohod o pracovní činnosti od roku 2014 rozhodující jen výše sjednaného příjmu 2 500 Kč měsíčně, nikoliv délka zaměstnání. Změna podmínek účasti zaměstnanců na nemocenském pojištění, která spočívá ve zrušení podmínky, aby zaměstnání trvalo nebo mělo trvat aspoň 15 kalendářních dnů, tj. je zrušena podmínka účasti na nemocenském pojištění spočívající ve sjednání nebo trvání minimální doby zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění bude tedy zakládat i DPČ sjednané na kratší dobu než je 15 kalendářních dnů (třeba i na jeden den); tato změna se týká i zaměstnání malého rozsahu. Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky výkonu zaměstnání na území ČR, avšak není splněna podmínka sjednání příjmu ze zaměstnání ve stanovené výši. Jde o situace, kdy sjednaná měsíční částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem, tj. 2500Kč, anebo měsíční příjem nebyl sjednán vůbec. Při výkonu zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících, v nichž dosáhl aspoň příjmu v příslušné rozhodné výši. Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta.

Pokud nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (potřebná doba pojištění) či bude DPČ ukončena a vy budete v pracovní neschopnosti za trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě z něj a pracovní neschopnost bude pokračovat až do 6 týdnů před porodem, tak vzniká nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Správa sociálního zabezpečení vystaví potvrzení o nesplnění podmínek nároku na peněžitou pomoc v mateřství v žádné pojištěné činnosti a na jeho základě ošetřující lékař nebude ukončovat pracovní neschopnost před počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. V pracovní neschopnosti budete pokračovat až do konce 6 týdnu po porodu, pokud pracovní neschopnost nebude trvat dále z jiného důvodu než je souvislost a těhotenstvím a porodem. Následně je možné nárokovat na rodičovský příspěvek s možností volby délky a výše dávky dle pravidel uvedených níže.

Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a tuto dávku je možno nalézt v zákoně č. 117/1995 Sb., O státní sociální podpoře, v platném znění

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun), min. 50 kč. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Změna délky a výše pobírání dávky je možná jednou za tři měsíce.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.