Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnankyně na MD a krach zaměstnavatele

25.10.2014

Dobry den, rada bych se zeptala na radu v me nynejsi situaci.
Od konce ledna jsem byla na neschopence kvuli komplikovanemu tehotenstvi, na dva mesice jsem se pak vratila do prace a od poloviny cervence jsem sla na materskou. 10. zari jsem porodila dceru. Nyni jsem tedy na materske a budu zadat o rodicovsky prispevek.
S pritelem planujeme druhe dite jeste pred ukoncenim prvni rodicovske. Bohuzel jsme nyni zjistili, vlastnik firmy, kde pracuji, zkrachoval a nase pobocka muze do konce roku byt prodana nebo v ramci insolvencniho rizeni zavrena. Muze se tedy stat ze dostanu vypoved. Bohuzel vubec nevim, co by to pro mne v soucasne chvili znamenalo, kdyz jsem na materske a pujdu na rodicovskou. Prijdu o prispevek? A co by to pro mne znamenalo, pokud bych podruhe otehotnela. Mela bych narok na materskou? Rodicovsky prispevek? A pokud by doslo ke zruseni pobocky z duvodu insolvence vlastnika, mam narok na nejakou financni kompenzaci?
Predem dekuji za Vasi odpoved.

Dobrý den,
pokud ještě nyní čerpáte PPM a jste tedy na mateřské dovolené, doporučuji Vám zažádat o řádnou dovolenou tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení MD.
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď z pracovního poměru jen z důvodů uvedených v zákoníku práce – jde o § 52
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto
nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci
z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Pokud zaměstnavatel ukončí svou činnost, může Vám dát výpověď z pracovního poměru i v době čerpání mateřské či rodičovské dovolené. O peněžitou pomoc v mateřství ani o rodičovský příspěvek však nepřijdete. PPM je Vám vyplácena prostřednictvím ČSSZ a RP je dávka státní sociální podpory, kterou Vám bude vyplácet ÚP.

Pokud znovu otěhotníte, nebudete již mít nárok na PPM, protože nebudete splňovat podmínky pro její výplatu. Dnem porodu začnete pobírat RP ve výši 7600Kč do věku 9měsíců věku dítěte a pak 3800Kč až do vyčerpání částky 220000Kč maximálně však do věku 4let dítěte. Pokud však otec dítěte splní podmínky pro výplatu PPM ke dni porodu dítěte, budete si moci zvolit výši RP dle jeho denního vyměřovacího základu. Pokud alespoň jednomu z rodičů vznikl nárok na PPM, pak výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. RP je možné měnit každé 3měsíce. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.