Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Maření styku

22.10.2014

Dobrý den,

Ráda bych Vás požádala o názor. Jsem s manželem v rozvodovém řízení z důvodu domácího násilí. Formou předběžného opatření jsem požádala o souhlas soudu, protože jsem s dětmi chtěla vycestovat na dovolenou k moři. Soud nařídil manželovi, že musí děti vydat. Manžel však vydal pouze dvě děti, třetí ne a tím nerespektoval rozhodnutí soudu. Z tohoto důvodu jsem se obrátila na policii, kde jsem učinila trestní oznámení. Policie manžela ani syna nemohla nikde najít a proto jsme odjeli bez něj.

K mému překvapení jsem od policie obdržela vyrozumění, kde mne informovali, že se nejedná ani o přestupek a ani o trestný čin. Ve vyjádření bylo uvedeno, že v rámci spolupráce byl informován OSPOD v místě manželova bydliště a je třeba postupovat dle par 12 odst 2 trestního zákoníku, kdy dle trestního práva trestní odpovědnost pachatele a důsledky s ní spojené lze uplatňovat ve věcech pouze společensky škodlivých. V dané věci se tak jedná o občansko právní spor. Ve vyrozumněni se odvolali na nález Ústavního soudu II ÚS 413/04 , kde trestní právo má z podstaty práva ultima ratio místo pouze tam, kde jiné prostředky ochrany práv jsou vyčerpané, neúčinné nebo nevhodné.

Mám podezření, že manžel využil svých známostí na Policii ČR a ta celou věc odložila na jeho žádost. Již v minulosti se něco podobného opakovalo, kdy mi dal za pravdu svým rozhodnutím Magistrát a Ombudsman. Opatrovnický soud se však výsledkem šetření a doporučením nezabýval a nepřihlédl k němu. Díky zastavení trestního řízení policií vydal Opatrovnický soud rozsudek, kde vsechny děti dal manželovi do péče, kde dvě děti jsou ve střídavé péči a jedno má určený rozsah styku s matkou.

Nemohu s takovýmto rozhodnutím v žádném případě souhlasit. Soud vydal opatření, kde manželovi nařídil děti vydat, on se jím neřídil a beztrestně mu to projde s posvěcením policie? Kam jinam už se mám obrátit, abych se domohla svých práv? Nerozumím tomu, jak může policie rozhodnout, zda byl nebo nebyl spáchán trestní čin. Měla jsem zato, že toto rozhoduje soud. A také, že rozhodnutí soudu je závazné i pro policii, neboť je to vyšší instance. Takto soud nařídil, že manžel "musel", ale policie rozhodla, ze vlastně "nemusel".

Prosím o laskavé sdělení, zda mám nějakou možnost obrany, např stížnost na postup policie k Inspekci policie, jestli je stížnost nějak časově limitovaná. Případně, zda vidíte nějaký prostor pro jiné řešení. Nerada bych, aby se situace opakovala, protože nejvíce to ubližuje dětem, kterým otec brání, aby jely s matkou k moři.

Děkuji mockrát

Dobrý den.
Pokud existuje vykonatelné soudní rozhodnutí o úpravě styku dítěte s rodičem nebo jinou oprávněnou osobou , je nutné jeho plnění na osobě povinné důsledně vyžadovat a nenechat se odbýt bezdůvodnými záminkami. Pokud měl být syn v době cesty na dovolenou u Vás a to dle pravomocného a vykonatelného rozsudku a otec mu v tom bránil,můžete písemně požádat aby soud podle ust. § 501 zák. 292/2013 sb, O zvláštních řízeních soudních zaslal otci písemnou výzvu, aby se soudnímu rozhodnutí o úpravě styku podrobil a soud ve výzvě také otce poučí o možnosti výkonu rozhodnutí ukládáním pokut nebo odnětím dítěte.Dále se obraťte na ospod (tzv. sociálka),aby otce kontaktovala a vedla jej ke spolupráci.Rovněž soud může požádat též příslušný orgán sociálně- právní ochrany dětí, aby vedl povinného k dobrovolnému plnění soudního rozhodnutí nebo soudem schválené dohody o péči o nezletilé dítě a o úpravě styku s ním anebo rozhodnutí o navrácení dítěte, aniž by bylo třeba nařizovat výkon rozhodnutí.
Pokud by otec dále nespolupracoval, jde o jednání v rozporu se zájmy dítěte a je na zvážení, zda nepodat k soudu návrh na svěření syna do Vaší péče.Pokud je synovi 12 let a více měl by soud soud při úpravě jeho poměrů,tedy i při úpravě styku s otcem brát respektovat přání syna.
Doporučuji obrátit se na advokáta který se speciálizuje na rodinné právo a řešit vše s jeho pomocí.
Stížnosti na útvary Policie České republiky a policisty a jejich práci můžete posílat odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR na e-mail: ovk@mvcr.cz
Dále řešte vše dle rad advokáta, v takto složitém případě, je spolupráce s dobrým advokátem více než vhodná.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.