Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mediace v rodinných vztazích

15.10.2014

Dobrý den,
žijeme s manželem a 5letým synem v rodinném domku spolčně s manželovo maminkou. Vždy jsme spolu dobře vycházely a kamarádky mi jí i záviděly. Jenže po dvou letech společného bydlení se vše změnilo.
"babička" je člověk který nic nevyhodí,a když píšu nic tak tím myslím opravdu nic.Soužití je den ode dne napjatější protože žijeme v domku kde ona má svůj stejně velký pokoj, jako máme my pro tři , sama pro sebe ale zarovnaný nepotřebnými věcmi a odpadky. Postel má vystlanou novinami jako nějaký bezdomovec. Odpadky schranuje i ve společné kuchyni,koupelně a dokonce i špajce. Neštítí se vyndat z odpadků posmrkané kapesníčky,igelitové sáčky a dokonce moje použité vložky (na vlastní oči jsem viděla jak se sní snažila utřít rozlitou vodu v koupelně.) Neustále se plete do našich věcí ,místo jídla kolikrát nakoupí takové nesmysli a nebo jídlo prošlé protože je levnější...(Máme to bohužel rozdělené my platíme náklady bydlení jako je voda elektrika atd a ona by měla kupovat jídlo.)
Neustále nosí domů nějaké staré oblečení,boty,papírové krabičky a kelímky...Je schopná se nevlíct jako bezdomocec,každou ponožku jinou,většinou roztrhané...vrství na sebe věci.
Nedávno šla se synem na hřiště a protože si nevzali pití nechala ho pít z petlahve cosi co někde našli u cesty.
Vím že je stará bude jí 70 let a že bych k ní měla mít nějakou úctu ale už na to nemám trpělivost. Mám jí moc ráda a nerada na ní hubuju nebo se s ní hádám ale jinak to nejde.
Neustále vyvolává nějaké spory a to většinou naprosto nesmyslné.Potom si stěžuje že jsme na ní zlí,mě pomlouvá že nic nedělám,že jsem věčně v tahu přitom mám tři práce abych uživila ten domek protože manžel je nezaměstnaný. Jednou jsem si dovolila odjet na mojí vlastní chalupu(schrabat listí,pozbírat spadaná jablka a být chvilku sama) sama bez manžela a syna na víkend a už v sobotu ráno mi přišla sms že jsem zlá že jsem tam nechala nemocné dítě a klidně si odjela když ona tam má takové práce. Syn byl samozřejmě v pořádku což mi manžel potvrdil.
Každý den jsem 12hodin z domu a když se vrátím musím opět vyhodit co už jsem vyhodila den předem,uklidit kuchyn i koupelnu...je to peklo které nekončí.A mě nejvíc trápí že v tomhle žije můj syn.Jenže,odstěhovat se nemůžeme,jednak by tam babičkabyla sama a pod návalem odpadků by nejspíš zahynula,manžel má u domku svou dílnu (je výtvarník) a tu chodí do školky a má kamarády. A pak byt ve městě si finančně nemůžeme dovolit.Je mi jasné že se u ní jedná o nějakou psychickou poruchu,jenže ona sama si to nepřipustí a její děti také ne,mají pocit že kdyby jí poslali na léčení že se k ní chovají zle,tak na mě působí jejich chování.
Prosím poradte mi jak jí i nám všem pomoci.
Děkuji Alex

Vážená paní,

doporučuji Vaší situaci řešit pomocí mediace. Právní řešení by se hledalo velmi těžce. Mediace je dobrovolné mimosoudní řešení sporů za pomoci třetí nezávislé osoby – mediátora. Právě se může jednat i o zdánlivě malicherné věci, ale ve Vašem případě je situace vážná. Mediátor stranám pomáhá komunikovat a pomáhá jim v překonání překážek při hledání řešení, které je pro obě strany přijatelné. Řešení nalézají strany, tj. Vy a Váš manžel a babička, nikoliv mediátor, neboť strany nejlépe znají svou situaci, potřeby a možnosti. Mezi hlavní výhody mediace oproti soudnímu řešení se řadí rychlost, diskrétnost a ekonomičnost. Úspěšná mediace končí uzavřením mediační dohody, která je konsenzem obou stran. Obě strany jsou tak s dohodou spokojeny. Mediace řeší potřeby a emoce stran, nikoliv pozice. Více informací na www.mediace-cr.cz. Seznam zapsaných mediátorů, kteří vykonali státní zkoušku zde:http://mediatori.justice.cz/MediatorPublic/Public/FR003_ZverejneniVybranychUdaju.aspx
Je skutečně možné, že babička je nemocná, možná by stačila jednoduchá medikace. Zkuste pozvat nějakého psychologa nebo psychiatra domů, aby vše viděl a zhodnotil.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.