Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přesun zaměstnavatele, výpověď, těhotenství

20.10.2014

Dobry den, nyni jsem zamestnana na dobu neurcitou, ale cast nasi firmy se bude stehovat do Polska, ja jsem se rozhodla, ze se stehovat s firmou nebudu a Ti, co nepujdou, dostanou dohodu, vypoved a 3 mesice odstupne. Firma skonci k 2/2015, pak planuji jit na urad prace a hledat si praci novou. Chtela jsem se zeptat, co se stane a nebo pokud otehotnim ve vypovedni lhute 2 mesicni a nebo nyni, jeste nez dostanu vypoved, tak zda budu mit narok na materskou? Pokud budu na uradu prace a otehotnim, budu mit narok na materskou a nebo musim pockat, az si najdu praci novou a pak mohu otehotnet? Z ceho se pocita materska? Je to plosne ci z hrubeho platu? Pokud nyni beru 33tisic hrubeho jaka bude vyse me materske? Co kdyz budu na uradu prace a budu brat podporu do vyse 50-60% meho platu ovlivni to nejak materskou? Mohu nastoupit do noveho zamestnani jiz tehotna nebo ne? Je mi 36let a nad materstvim jiz vazne premyslim, proto se ptam predem, abych pripadne vedela. Dekuji moc za odpoved.

Dobrý den,
pokud se bude Váš zaměstnavatel přesouvat, navíc d ó jiné země, tak zaměstnanci, kteří s ním neodejdou, dostanou výpověď z pracovního poměru a výpovědní lhůtou, která činí dva měsíce. /ukončení pracovního poměru dohodou je úplně jiná věc, nelze ji s výpovědí zaměňovat, tam neběží žádná výpovědní lhůta/.

Zaměstnavatel Vám může dát výpověď z pracovního poměru jen z důvodů uvedených v zákoníku práce – jde o § 52
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto
nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci
z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Zaměstnankyně, která je těhotná, čerpá MD popř. RD je před výpovědí chráněná.
Zákaz výpovědi v ochranné době se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci:
• pro organizační změny, tj. z důvodu přemístění nebo rušení zaměstnavatele nebo jeho části (např. konkurz, likvidace).
Pozor! Tento zákaz neplatí v případě:
– jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána;
– zániku zaměstnavatele např. fúzí, tj. sloučením nebo splynutím s jiným zaměstnavatelem. V tomto případě přecházejí ze zákona závazky původního zaměstnavatele na nového zaměstnavatele.
Z důvodu přemístění zaměstnavatele nelze pracovní poměr skončit s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní, která čerpá mateřskou dovolenou nebo otcem, který čerpá rodičovskou dovolenou v době 22 týdnů od narození dítěte.
• z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, (neplatí pro zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo otce, který čerpá rodičovskou dovolenou v době 22 týdnů od narození dítěte);
• pro jiné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (to neplatí pro těhotnou zaměstnankyni, zaměstnance čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou);
• z důvodu porušení povinnosti dočasně práce neschopného zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (to neplatí pro těhotnou zaměstnankyni, zaměstnance čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou).
Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. O dobu těhotenství, mateřské nebo rodičovské dovolené se neprodlužuje.

Pokud tedy otěhotníte nyní nebo vy výpovědní lhůtě a pracovní poměr s Vámi bude ukončen podle §52 písm a, b – tak se na Vás ochranná doba nevztahuje a výpověď můžete dostat.
Pokud otěhotníte a stihnete nastoupit na mateřskou dovolenou /6-8 týdnů před porodem/ do 180 od ukončení pracovního poměru, budete mít nárok na PPM od bývalého zaměstnavatele tedy z platu cca 33000Kč i když v té době budete registrovaná na ÚP. PPM tvoří 70%. Na netu jsou přesné kalkulačky pro výpočet PPM. Podle mého propočtu byste musela mít termín porodu nejdéle začátkem října 2015. Takže stihnout se to ještě dá 

Pokud by se Vám takto brzy otěhotnět nepodařilo, Vy jste se registrovala na ÚP a byla tam až do porodu, pak nebudete mít na PPM nárok ale dnem porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do věku 9měsíců dítěte a pak 3800Kč až do vyčerpání částky 220000Kč maximálně však do věku 4let dítěte.
Pokud však otec dítěte splní podmínky pro výplatu PPM ke dni porodu dítěte, budete si moci zvolit výši RP dle jeho denního vyměřovacího základu. Pokud alespoň jednomu z rodičů vznikl nárok na PPM, pak výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. RP je možné měnit každé 3měsíce. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012

Pokud byste otěhotněla v době, kdy budete v evidenci ÚP, klidně můžete do nového zaměstnání nastoupit. Zaměstnavatele nemusíte o svém těhotenství informovat, pokud nebudete dělat práci, která je těhotným ženám zakázána. Pokud budete mít pak nárok na PPM, bude se vypočítávat z výdělků v posledním zaměstnání.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.