Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dítěte do péče

18.10.2014

Dobrý den,

mám dotaz ohledně svěření dítěte do péče a stanovení výživného. Jsem svobodná, sdíleli jsme s partnerem společnou domácnost 2roky, máme 20m syna. Jelikož jsem zjistila, že partner žil dvojím životem, odešla jsem od něj. Dostal se do dluhové pasti, z které mu nyní pomáhá jeho rodina. Za mými zády skrýval dluhy ve výši 1,2mil. a potýká se se závislostmi (nakupování, cybersex...). Bohužel nemám v ruce nic hmatatelného, ale rozhodně bych chtěla mít rozhodovací právo, co se týče dítěte. Je fixováno na mě, otec s ním trávil jen víkendy, které mu ponechám (je otec). Jeho rodina mu vyplatí spolupodíl na RD, takže bude bez dluhů a jeho příjem činí 55.000,- /měs. Podle čeho se stanovuje výše výživného? Mám dohodu o určení otcovství, kde se píše, že do 2let má živit i mě. Uvítala bych nějaký vzor a postup, jelikož jsem ze všech okolností už zmatená. Děkuji, H.H.

Dobrý den,
na prvním místě je vždy dohoda rodičů, pokud byste se byli schopni dohodnout o tom, že dítě bude svěřeno do Vaší péče, o výši výživného a že styk s otcem bude probíhat tak, jak si dohodnete(například každý víkend), soud Vaši dohodu schválí a nic víc nebude nutno řešit. Pokud by Vaše dohoda byla tak pevná, že byste ji s jistotou byli schopni dodržovat, pak ani k soudu nemusíte, ale tento stav bude trvat přesně do té doby, dokud jeden z rodičů nezačne dohodu porušovat. Pokud nejste dohody schopni, bude nutno zcela nechat věc na rozhodnutí soudu. Na jednání (možno již i předem v odůvodnění žaloby) uveďte důvody, proč by dítě mělo být do výchovy svěřeno Vám, proč žádáte styk v takovém a takovém rozsahu a jaké žádáte výživné. Výši výživného odhadnout nelze, soud bude posuzovat všechny možné okolnosti, Vaši hmotnou situaci, hmotnou situaci otce, oprávněné nároky dítěte, případnou další vyživovací povinnost některého a rodičů a další relevantní skutečnosti. Vyživovací povinnost k neprovdané matce je stanovena podle původního zákona o rodině (tedy v době, kdy se dítě narodilo) na nejvíce dva roky, počátek lhůty není stanoven. Protože Vy byste případnou žalobu podávala až nyní za účinnosti nového občanského zákoníku, rozhodoval by soud podle tohoto zákona. NOZ stanoví, že výživné neprovdané matce přísluší do dvou let ode dne narození dítěte. Vzhledem k věku dítěte by bylo rozhodně praktičtější se na základě Vaší dohody spíše o tomto výživném dohodnout, protože žaloba na těch pár měsíců již moc efektu nepřinese. Zatímco u výživného na dítě platí, že dítě má právo se podílet na životní úrovni svých rodičů, tak u výživného neprovdané matce jde o přiměřenou částku na dorovnání sníženého příjmu tím, že se stará o dítě.
U opatrovnických soudních sporů se obvykle doporučuje se nechat zastoupit advokátem s prací právě v těchto sporech, ale záleží skutečně na tom, jak moc předpokládáte, že bude spor "drsný" nebo zda se dokážete domluvit. Na internetu naleznete mnoho vzorů pro všechna možná podání týkající se sporů o dítě, můžete je samozřejmě jako vodítko použít.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.