Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: plátce pojistného na zdravotní pojištění, docházka do MŠ při čerpání rodičovské dovolené

16.10.2014

Dobrý den,

mám dotaz ohledně rodičovské dovolené a zdravotní pojišťovny.
1.)Když mám rodičovský příspěvek na 2 roky a rodičovskou dovolenou na 3 roky, musím něco nahlašovat na zdravotní pojišťovnu ten 2rok po skončení rodičovského příspěvku?
2.) Může dítě chodit do školky celodenně během třetího roku mé rodičovské dovolené?

Popíši vám můj případ a prosím o zhodnocení, zda paní na zdr.pojišťovně postupovala správně: Rodičovský příspěvek jsem měla na dva roky (do 11/2013), rodičovskou dovolenou mám na tři roky (do 31.10.2014). Byla jsem na zdravotní pojišťovně kvůli úplně jiné věci a paní na přepážce (když už mě měla otevřenou v počítači) začala řešit mou RD. Prý když již neberu rodičovský příspěvek, tak se musím nahlásit jako osoba pečující o dítě mladší 7 let a nezáleží na tom, že jsem stále na rodičovské dovolené, prý se to váže na ten příspěvek. Prý jsem měla na pojišťovnu poslat dopis z OSSZ o ukončení rodičovského příspěvku, aby věděli, že již příspěvek nepobírám a od té doby musím být prý vedena jako osoba pečující o dítě do 7 let. S tím, že nesmí dítě chodit do školky více než 4 hodiny denně (syna mi vzali do školky od září, já jsem na RD do konce října a nastupuji zpět do práce od listopadu). Během RD současně pracuji na DPČ, takže, kdybych se nahlásila jako osoba pečující o dítě (tak jak to chtějí na pojišťovně), tak bych přece nemohla mít ani žádný příjem (DPČ mám vyšší než 2500 Kč). A když jsem ještě na RD do 3 let dítěte, tak proč bych měla být vedena u pojišťovny jako osoba pečující o dítě do 7 let?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto osoby
a) nezaopatřené děti ;
b) příjemce rodičovského příspěvku ;
c) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství ;
d) uchazeče o zaměstnání ;
e) osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), a osoby pečující o tyto osoby, a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost);
f) osoby pobírající dávku v hmotné nouzi;
g) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené pod b) a c) a tyto děti nenavštěvují předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně (v případě školních dětí družinu). Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze SVČ. Tyto skutečnosti musí trvat po celý kalendářní měsíc.
V případech, kdy osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, mají příjmy ze zaměstnání, jsou plátci pojistného stát i tyto osoby.

Podle mne není důvod, aby za Vás byl stát plátcem pojistného z důvodu g (osoba pečující), pokud čerpáte rodičovskou dovolenou (písm.c), a tento důvod má přednost před důvodem g).
Jen připomínám, že při skončení nároku na rodičovský příspěvek (pokud bylo za Vás pojistné z tohoto důvodu placeno státem) jste povinna v osmidenní lhůtě oznámit zdravotní pojišťovně jeho ukončení popř. jí oznámit a doložit z jakého jiného právního důvodu dále za vás platí pojistné stát.

Pokud budete na rodičovské dovolené a z tohoto důvodu za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění bude stát, docházka dítěte do mateřské školy je neomezená.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.