Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem

16.10.2014

Dobrý den, mám dvouměsíční holčičku, s jejím otcem jsem se rozešla už na začátku těhotenství. Od narození dcery nás navštěvuje dvakrát týdně. Návštěvy probíhají pouze v mé přítomnosti a většinou i v přítomnosti mé starší dcery z prvního vztahu. První měsíc po porodu chodil k nám domů, když dcera zrovna spala, tak jí budil, že si jí chce užít. Chodil k nám i v půl osmé večer a vymlouval se na práci. Jednou se se mnou začal hádat venku na dětském hřišti v přítomnosti mých dvou dětí. Po této hádce jsem se rozhodla ho k nám domů už nepouštět a dceru mu ukazovat pouze venku při procházkách v kočáru. Otec se však dožaduje návštěv u nás v domácnosti, kde bydlíme spolu s mojí maminkou a byt je její, jeho přítomnost u nás doma nás všechny obtěžuje. Otec se vymlouvá na špatné počasí a také že si chce s dcerou hrát, což v kočáru údajně nemůže. Myslím si, že nemám povinnost ho zvát k nám domů, že procházky s kočárkem v mé přítomnosti splňují podmínky styku otce s dvouměsíčním kojencem. Můžu se nějak bránit proti jeho návštěvám přímo u nás v bytě? Další problém vzniká s jeho matkou, babičkou miminka. Vyžaduje si další termín návštěvy jen pro sebe, nad rámec styku s otcem, zatím jednou týdně. Vzhledem k tomu že mám 2 děti, starší dceru vodím na kroužky, přivydělávám si, a mám i svoje zájmy, je pro mě těžké zajistit týdně tolik termínů pro návštěvy této rodiny (2 krát otec a jednou babička. Navíc babička vyžaduje odloučení miminka ode mě, aby ho měla bez mé přítomnosti, toto už požadovala už u 10 denního miminka, já jsem to odmítla, protože si myslím že takto malý kojenec nemá být od matky odlučován, pokud si to nepřeju. Jinak si babičky vážím, navštěvuji jí u ní doma s oběma dcerami, chodíme i ven, ale ještě jí tolik neznám a myslím si že návštěvy babičky by stačily jednou za 14 dní, pokud nechce přijít se svým synem v rámci jeho styku, což jsem jí mnohokrát nabízela. Jinak styk s otcem i babičkou probíhá po dohodě, zatím nebyl soudně upraven. Mám trochu obavy, že se babička s otcem v budoucnu budou dožadovat střídavé péče, což bych nerada. Jinak tak časté návštěvy od nich z rodiny narušují režim a klid naší rodiny. Jaká práva mám v omezení této "expanzivní" rodiny?

Dobrý den,
pustit si cizího člověka (byť je otcem Vaší dcery) samozřejmě do bytu nemusíte, stejně to platí o babičce dítěte. Otázkou je, co bude následovat. Máte možnost podat návrh k soudu na svěření dcery do své péče. Pak soud na návrh rozhodne o styku dítěte s otcem. Ideální by bylo, kdybyste byli schopni rozumné dohody a s touto dohodou přišli k soudu a nechali si ji schválit. Sporné řízení totiž vždy nevyhnutelně povede k tomu, že se vztahy ještě více vyhrotí a ztratíte všichni tři. Je však třeba si upravit již nyní styk s dítětem v rozumné míře, protože stále jde o malé miminko. Prarodiče mohou mít právo na styk s dítětem, samozřejmě v omezenější míře, než rodič a to s případě, že to je pro dítě přínosem. Pokud byste tento styk nyní odmítnula, musela by babička podat žalobu a styk si nechat stanovit soudně. Dá se předpokládat, že by nebyl tak častý, jak jej nyní sama dobrovolně poskytujete. Můžete zkusit se obrátit na příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který může působit i jako mediátor při Vaši ch dohodách.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.