Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezapsání otce dítěte do RL

16.10.2014

Dobrý den,
jsem ve čtvrtém měsicí těhotenství a od začátku již vím, že otce dítěte neuvedu v RL. Po oznámení otci, že bude tatínek mi v té tobě přítel oznámil, že již rodinu má (žena i dcera) a semnou si jen užival. I když celou dobu tvrdil,že semnou chce žít a založit rodinu. Jenže po oznámení z něj začla padat pravda. Celou dobu mi jen lhal. Chtěl abych šla na potrat, doslova mě do toho nutil. Jenže já bych z náboženských důvodu tento zákrok nikdy nepodstoupila. Nyní se nestýkáme, ani pořádně nevím kde bydlí. Bohužel mi ještě ke všemu paní doktorka ve třetím měsíci oznámila, že budu muset nastoupit na rizikové těhotenství. Tím pádem nemám skoro žádné peníze, rodiče mám již v důchodu, takže od nich mohu dostat maximálně morální podporu. Mateřská s rodičovskou pravděpodobně nebude také nikterak vysoká. Když jsem si zjišťovala jaké poskytuje stát v takovém případě příspěvky, zarazilo mě, že aby mi byly přiznány musím dát otce k soudu. Ale já nechci neboť o nás nestojí. Prosím poraď te mi co v takové situaci mám podstoupit abych miminko dokázala uživit sama. Děkuji vám velice za jakoukoliv radu.

Dobrý den,
dítě má právo znát oba své rodiče, a proto by měli být zapsaní v jeho rodném listě. Pokud to otec dítěte odmítá, můžete podat u soudu žalobu na určení otcovství. Zde se prokáže, že je jeho otec. Po porodu byste měla zažádat i o svěření dítěte do péče, otci bude stanovené výživné a určen popř. styk s dítětem.
Výživné na dítě má přednost před veškerými dávkami, zejména pokud budete v budoucnu žádat o některou z dávek v hmotné nouzi, pak po Vás úřednice mohou chtít, abyste uvedla otce do RL a žádala po něm výživné na dítě. Pokud toto odmítnete, nebude Vám dávka v HN přiznána.

Dále máte nárok na výživné pro sebe, jako neprovdaná matka. Neprovdaná matka má dle ustanovení § 920 občanského zákoníku právo na příspěvek na výživu po dobu dvou let od narození dítěte a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na to dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta pro uplatnění nároku, která běží ode dne slehnutí.
Posílám vzor, je nutno upravit podle Vaší situace.
Okresnímu soudu v ….
Navrhovatelka: ......................................, nar.: ........................., bytem .......................................
Odpůrce: ..............................................., nar.: ..........................., bytem ………..........................
Návrh matky na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matky
I.
Dne ………….. se mi narodil syn/dcera ………….…. Otcovství žalovaného k dítěti bylo určeno ………. souhlasným prohlášením rodičů před …………………………………...……..
Důkaz:
rodným listem nezletilého
výslechem účastníků
II.
uvedou se důvody, které vedly k podání návrhu
Důkaz:
výslechem účastníků
III.
S ohledem na výše uvedené navrhuji, aby soud vydal tento
r o z s u d e k:
1. Odpůrce je povinen přispívat navrhovatelce na výživu od …………. do ………….. částkou …………. Kč měsíčně, splatnou vždy do každého …………. dne příslušného měsíce předem k rukám žalobkyně.
2. Odpůrce je povinen zaplatit žalobkyni částku ……….. Kč a nahradit jí náklady řízení, to vše do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku.
V ..................................... dne ................................
podpis navrhovatelky:
Podání žaloby doporučuji podat co nejdříve. Byť je právo na výživné jako takové nepromlčitelné, lze je obecně přiznat jen ode dne zahájení řízení (§ 922 odst. 1). Pouze u dětí lze výživné přiznat i zpětně, nejdéle však tři roky ode dne zahájení řízení.
Pokud chcete získat informace o dávkách a příspěvcích, na které byste mohla mít nárok, doporučuji Vám proto využít aplikaci „Sociální poradce“ na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce. Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit.

Tady tedy nejde o to, že nechcete uvést otce do rodného listu, dítě na to má právo. Zrovna tak může o určení otcovství požádat sám otec ale i dítě. Jako samoživitelka to budete mít v životě velice těžké, pokud budete chtít uživit miminko sama, budete muset brzy nastoupit do zaměstnání, dítě nechat buď v předškolním zařízení, u prarodičů, chůvy….. což jistě není ideální stav.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.