Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá matkou - nároky

14.10.2014

Dobrý den,
je mi 17 let.Čekám dítě s 23 letým přítelem,se kterým též bydlím.
Jenže bydlíme i s jeho rodiči a ti jsou prto tomu abych si dítě nechala.Jeho rodiče si mě vzali skrz moji životní situaci v mojí rodině k sobě domů a byli určeni soudem jako mí optarovníci.Takže můj vlastní otec i matka musí platit výživné.Chtěla bych se zeptat jak to je tedy když jsem tehotná.Budou i nadále platit výživné a dá mi stát nějaké mateřské dávky?
Za odpověd velmi Děkuji.

Dobrý den,
jasná odpověď na Vaše otázky neexistuje, bude se muset vyřešit konkrétně a pravděpodobně až u soudu. Vaši rodiče samozřejmě mají nárok na to, aby podali žalobu na zrušení vyživovací povinnosti, otázkou je, jak o ní soud rozhodne.
Rodiče a děti mají vzájemnou vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Toliko obecně k vyživovací povinnosti Vaší a otce k dceři. Prostým faktem, že se vám narodí dítě, nezaniká vyživovací povinnost k nezletilému dítěti (tedy Vám), musí se posuzovat další fakta.
Dle občanského zákoníku máte právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce Vašeho dítěte. Zde nejde o výživné na dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu matce občanský zákoník hovoří o lhůtě do dvou let věku dítěte. Je na soudu (protože obvykle se toto řeší ve chvíli, kdy otec neplní svou vyživovací povinnost dobrovolně), aby s ohledem na konkrétní případ stanovil výši výživného. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
K Vám tak mohou existovat vlastně dvě vyživovací povinnosti, obě budou existovat současně a nelze určit, že by jedna vyživovací povinnost předcházela tu druhou a jedna druhou vylučovala. Jde tedy o míru, jakou výší má kdo připívat, vyživovací povinnost otce a matky narozením vnoučete automaticky nezaniká.
Toliko obecné informace. Záleží na konkrétním rozhodnutí příslušného soudce v případném sporu, kdy Vaši rodiče podají žalobu na skončení vyživovací povinnosti. Bude se muset například spočítat rodičovský příspěvek, příspěvek od otce dítěte, výdaje na matku, kde bydlí a další rozhodné skutečnosti. K soudu o výživné dojde v případě, že rodiče přestanou plnit svou vyživovací povinnost a Vy prostřednictvím zástupce (jste nezletilá) podáte žalobu a nebo pokud Vaši rodiče podají žalobu na zrušení vyživovací povinnosti.
Rodičovský příspěvek, jak již z názvu vyplývá, je příspěvek rodiči za to, že pečuje o dítě, nejde tedy primárně o dávku určenou na výživu dítěte, o tu se mají starat rodiče. Při případných dalších dávkách se bude posuzovat právě příjem rodiny, tedy Váš, partnera a Vašeho společného dítěte, do kterého se započítá i případné výživné od Vašich rodičů. Pokud příjem rodiny nepřesáhne určené limity, můžete získat nárok na nějaké další sociální dávky.
Pokud jde o Vaše těhotenství, tak potrat i vzdání se rodičovských práv (dání dítěte k adopci) je osobní právo, nemůže to ani za nezletilého rozhodnout rodič, opatrovník Vás také nemůže k tomuto nutit. Dítě Vám matka vzít nemůže, ale zároveň musí být o dítě i matku, která je stále sama dítětem, postaráno. Pokud by toto nezvládl plnoletý otec dítěte, který by musel novou rodinu živit, muselo by být nově narozené dítě svěřeno do péče někomu jinému, zpravidla pak babičky (tedy Vaší matce) nebo druhé babičce, tedy Vaší opatrovnici. Ve Vašem případě však velmi záhy dosáhnete plnoletosti a tím i plné rodičovské zodpovědnosti.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.