Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení mateřské dovolené po šestinedělí

13.10.2014

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala na následující problém. Jsem v 6. Měsíci těhotenství, termín porodu mám 29.ledna 2015. Jsem svobodná, ale s přítelem žijeme ve společné domácnosti. Já pracuji již od roku 2011 (nepřetržitě), ale přítel letos ukončil studium v roce 2012 a od té doby je evidovaný na úřadu práce a absolvoval v té době pouze krátkodobé brigády na základě DPP. Tzn. Že u mne nárok na peněžitou pomoc v mateřství nastane, u mého přítele ne. Z tohoto důvodu chci být na mateřské dovolené pouze do ukončení šestinedělí a poté hned nastoupím na své původní místo a na mateřskou by nastoupil přítel (otec dítěte). Chci se tedy zeptat, zda je to takto možné.
Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji mnou úspěchů ve Vaši práci, z Vašich stránek jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí.

Dobrý den,
dle § 195 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená (nárokové volno v zaměstnání) v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Což znamená, že pokud žena vyčerpá například z mateřské dovolené před porodem 6 týdnů, pak musí po porodu její mateřská dovolená trvat minimálně 8 týdnů. Pokud vyčerpá před porodem například pouze 2 týdny, tak po porodu musí její mateřská dovolená trvat minimálně 12 týdnů, aby byla splněna zákonná podmínka délky mateřské dovolené. Pokud by zaměstnavatel ženu zaměstnal, aniž by byla splněna zákonná podmínka minimální délky mateřské dovolené, vystavil by se možným sankcím (včetně finančních) příslušných kontrolních orgánů- inspektorátů práce. Co se týká dávky peněžité pomoci v mateřství, je situace obdobná. U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu (§ 35 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění). Podpůrčí doba 14 týdnů se počítá ode dne nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, resp. nejdéle od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou 8 týdnů před porodem a budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství, tak po šestinedělí můžete nastoupit zpět do práce a péči o dítě bude zajišťovat otec, který sice nebude moci čerpat Vaší peněžitou pomoc v mateřství, ale může požádat o rodičovský příspěvek.
Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a je možno tuto dávku nalézt v zákoně č. 117/1995 Sb., O státní sociální podpoře, v platném znění.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun).
Pokud otec nebude mít na volbu výše a délky rodičovského příspěvku nárok, může učinit volbu délky rodičovského příspěvku na základě Vašeho příjmu, který potvrdí správa sociálního zabezpečení na formuláři Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - k dispozici na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/forms.jsp?NID=EFOKdavky.Potvrzeni.XRodPZ.
Ještě zmíním ustanovení § 30b ods.3, zákona o státní sociální podpoře, které říká, že má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. V měsíci, ve kterém máte ještě nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak otci náleží rodičovský příspěvek jen v případě, že je vyšší a to ve výši rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem - v tomto případě tedy rodičovský příspěvek dorovná peněžitou pomoc v mateřství v příslušném měsíci do výše rodičovského příspěvku, který bude otec pobírat.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.