Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: střídavá péče

12.10.2014

Dobrý den,
s bývalým přítelem mám dvouletá dvojčata, není uveden v rodném listě, protože mi vyhrožoval střídavou péčí od narození a na to jsem nebyla ochotna přistoupit, ani ji riskovat, měla jsem strach z rozhodnutí soudu. Chci se zeptat, zda je možné, aby v případném soudním sporu - žalobě na určení otcovství a při úpravě poměrů, mu byla střídavá péče schválena, ikdyž bydlí 100 km od nás a děti viděl jen jednou, když mi přijel říci, že nás již nikdy vidět nechce, protože má svůj život a my do něj nepatříme. Vyhrožoval, že pokud jej uvedu jako otce a budu požadovat výživné, že mi bude dělat naschvály, žádné podpisy k lékaři, do školky a podobně. Je moné se proti tomuto chování nějak bránit? Pak se také chci zeptat, zda mohu zpětně vymáhat alimenty a také příspěvek na výživné pro mne (když jsou dětem dva roky, zda to jde zpětně - ten příspěvek neprovdané matce do dvou let věku dítěte). Případně, zda je možné zajistit styk s dětmi za asistence mé nebo mé matky (když jej děti nikdy neviděly, nelze je s ním přeci poslat na víkend?!). Chci poznamenat, že střídavou péči původně vyžadoval z důvodu, aby mi nemusel platit výživné a psychicky mne terorizoval, o děti mu nejde. Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud bude otec uveden v rodném listě, pak bude soud nucen řešit v daném případě i svěření dítěte do výchovy. Při tomto soudním rozhodnutí by měl soud zvážit všechny okolnosti a v prvé řadě by měl mít vždy na paměti zájem dětí. Pokud k danému soudnímu řízení dojde, tak bych Vám doporučovala uvést všechny důvody, které uvádíte výše a které jsou argumentem pro neschválení střídavé výchovy.

Dítě má právo na výchovu obou rodičů. Při rozhodování o střídavé péči je nicméně třeba respektovat zdravotní i psychické potřeby dítěte. Zájem a potřeby dítěte by měly být sledovány i s ohledem na osobnost dítěte, jeho schopnosti a vývojové možnosti. Prioritou při navrhování střídavé výchovy má být především zdravý psychický vývoj dítěte. Ochránce práv ve svém stanovisku zastává názor, že v rané fázi vývoje dítěte (tzn. do 3 až 4 let věku dítěte), je třeba posuzovat vhodnost střídavé péče individuálně podle vývoje dítěte. Pokud jeden z rodičů se střídavou péči nesouhlasí, není vhodné střídavou péči autoritativně nařizovat bez posouzení důvodů nesouhlasu jednoho z rodičů. Rodiče musí být schopni dohodnout se na mnoha podrobnostech týkajících se denního života dítěte, zejména na tom, zda bude mít dítě u každého rodiče své věci, nebo zda se bude vždy muset stěhovat, kdo bude dítěti prát, nakupovat s ním nákladnější vybavení apod. Zároveň musí být již od počátku zřejmé, kdo bude jednotlivé potřeby dítěte hradit.
Problematickou může být i střídavá péče u dětí předškolního a školního věku, jejichž rodiče nežijí ve stejném městě. Nezbytným předpokladem pro realizaci střídavé výchovy je zachování docházky do jedné školy.
Skutečnostmi vylučující stanovení střídavé péče jsou podle ochránce práv útlý věk dítěte, opodstatněný nesouhlas jednoho z rodičů, špatná komunikace mezi rodiči, popouzení dítěte jedním rodičem proti druhému či nadměrné pracovní vytížení jednoho z rodičů tak, že péče o dítě je fakticky zajišťována třetí osobou. Střídavá péče je možná dle mne jen tam, kde jsou vytvořeny pro ni podmínky a oběma rodičům jde hlavně o zájem dítěte/dětí, což si myslím, že u Vás tyto podmínky splněny nejsou.
Podle mne by střídavá péče nebyla pro dvouleté děti s minimem dosavadních kontaktů s otcem a jeho bydlištěm 100 km vzdáleném od aktuálního bydliště dětí vhodná. Ovšem, rozhodnutí v dané věci je oprávněn učinit pouze soud.
U soudu se musíte k věci postavit tak, že chcete to nejlepší pro dítě, nebráníte se tomu, aby se otec s dětmi stýkal (doporučuji styk co nejširší, aby si děti na otce zvykly), ale že pro střídavou péči s ohledem na děti nejsou vytvořeny podmínky.

Co se týká výživného na děti, tak pokud bude otec zapsán v rodném listě, je možné žádat výživné tři roky zpětně. Co se týká Vás, tak to lze pouze od podání žaloby. Neprovdaná matka má dle ustanovení § 920 občanského zákoníku právo na příspěvek na výživu po dobu dvou let od narození dítěte., což již nebude bohužel asi Váš případ.

Pokud dojde k soudnímu jednání, pak je samozřejmě v jeho rámci možno navrhnout styk otce s dětmi (alespoň zpočátku) za Vaší asistence, vzhledem k jejich věku a skutečnosti, že otce viděly jednou.

Držím palce.

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.