Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská zodpovědnost

09.10.2014

Dobrý den.Chtěla jsem poprosit o pomocnou radu v případě své 15-leté dcery.moje dcera v loňském roce utekla na 5 měsíců k otci,kdy se ke mě nechovala jako k rodiči.poté mě prosila,abych ji vzala zpátky, (po rozchodu se svojí známostí,kdy se měli rozejít), s tím,že si nerozumí s otcovo přítelkyní,která požívá alkohol. V současné době zase utekla k otci.(obnovila známost v bydlišti otce).O dceru jsem se od porodu starala sama.Neustále mi vyhrožuje sociální péčí,skrze její osobní věci,bydlí s otcem 40 km od mého bydliště.Věci dcery na žádost otce jsem neustále posílala po řidiči autobusu,nebo osobně zavezla.V současné době to došlo u mé dcery tak daleko,že mi vulgárně nadává a neustále vyhrožuje.Proto se chci zeptat,jestli se lze zbavit rodičovských práv.Jejím chováním začínám mít stavy deprese.ztratila jsem k ní veškeré city.Po prvním útěku své dcery jsem si sáhla na život,kdy mě odvezla rychlá záchranná služba na psychiatrii.Hospitalizaci na psychiatrii jsem odmítla( po stabilizování mého zdr.stavu)Proto se chci své dcery zříct a zažádat o zbavení rodičovských práv a povinností.Touto cestou Vás prosím o pomocnou radu. Děkuji

Dobrý den,
bohužel ocitla jste se v těžké životní situaci, kdy dcera se k Vám nechová jako k matce a Vás to trápí. Rodičovská zodpovědnost je souhrn práv a povinností rodičů při péči o nezletilé děti. Tato zodpovědnost vzniká narozením dítěte a trvá do nabytí jeho zletilosti.
Rodičovské zodpovědnosti se nelze vzdát, k jejímu zániku, za života rodičů, může dojít pouze na základě rozhodnutí soudu. Předpokladem pro zbavení této zodpovědnosti je, že ze strany rodiče dochází k hrubému porušování nebo zneužívání práv a povinností, tvořících obsah rodičovské zodpovědnosti. Takovým zneužíváním se zpravidla rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu způsobu života, ubližování na zdraví, týrání nebo pohlavní zneužívání dítěte apod. Dále k závažným zanedbáním rodičovské zodpovědnosti patří např. trvalé zanechání dítěte ve výchovném zařízení a zároveň projevený nezájem o toto dítě, soustavné neplnění zákonné vyživovací povinnosti, nemorální způsob života rodiče apod. Podmínkou pro zbavení rodičovské zodpovědnosti je, že dotyčný neplní své povinnosti, i když by je plnit mohl, proto nedostatky v péči o dítě je nutné hodnotit vždy se zřetelem ke konkrétní situaci.
Toto bohužel není Váš případ.
Váš dotaz pošlu ještě kolegyni z oboru psychologie, která Vám poradí, co můžete udělat pro sebe, abyste byla spokojená sama se sebou. Přeji hodně sil

Zdeňka Čurdová

Dobrý den,
jak už napsala má kolegyně, jste ve velmi obtížné situaci. Píšete, že dcera, kterou jste od mala sama vychovávala, od Vás opakovaně utíká ke svému otci a vrací se k Vám, přitom s Vámi nejedná dobře, a Vás to zraňuje. Dokonce tak, že jste z toho onemocněla. Rozhodla jste se proto se dcery zříci, protože, jak píšete, jste k ní ztratila veškeré city, a doufáte, že tím svou situaci vyřešíte.
I kdyby Vám soud umožnil se dcery zříci, celá situace tím neskončí. Stále tu zůstane fakt, že je Vaší dcerou a že Vás mnohé spojuje. Vhodnější je hledat cestu, jak pomoci jednak sobě celou situaci zvládnout, a za druhé, jak zlepšit Váš společný vztah.
Obě otázky Vám nejlépe pomůže zodpovědět psychologické poradenství či psychoterapie, které je dostupné v každém okresním městě nebo obci s rozšířenou působností i zdarma. Pomoci Vám mohla zřejmě i krátká hospitalizace na psychiatrii, která Vám byla nabídnuta po Vašem pokusu o sebevraždu. Vyhledání odborné psychologické pomoci není ale žádná ostuda - v životě každého z nás nastanou situace, ze kterých sami nevíme, jak dál. Stejně jako bychom neléčili zlomenou nohu léky z lékárny, není vhodné zůstat na složité životní situace, které nás zraňují, sám.
Vy jste už udělala první krok tím, že jste napsala do naší poradny. Naše možnosti další intervence v této oblasti jsou bohužel omezené. Dalším krokem může být buď přímo oslovení poradny v blízkosti Vašeho bydliště, nebo kontaktování některé z linek důvěry, které jsou v každém krajském městě, jejich seznam najdete tady: http://www.capld.cz/linky-duvery-cr. Tam Vám pomohou zorientovat se ve Vaší složité situaci a pomohou Vám také najít cestu, jak se cítit lépe.
Přeji Vám hodně sil a odvahy svou situaci změnit,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.