Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné rodičů vůči dětem

05.10.2014

Dobrý den
ráda bych se zeptala, na práva rodičů vůči svým dětem,nikde jsem se s tímto tématem nesetkala. Máme 18 letého syna,před svými 18 narozeninami,odešel z domova,údajně bydlet k rodičům své přítelkyně(nevíme jistě kde se zdržuje,nechce nám to říct)Domluvily jsme se , že mu budeme platit internát,kapesné 1000kč, školní potřeby,oblečení a obuv.Dohodly jsme se na jistých podmínkách,vše máme písemně podložené .Vše řádně plníme,nicméně celých půl roku co je pryč nás citově vydírá o další peníze,my si stojíme za tím na čem jsme se domluvily , hlavně z důvodu,že syn přerušil veškeré styky s celou rodinou,včetně prarodičů,sester, bohužel důvod také neznáme.Ozve se pouze,že potřebuje nebo chce.Nyní nám přišla od soudu žaloba,kterou na nás podal o nedobrovolné placení výživného a že si představuje 6000kč měsíčně. Syn neustále stupńuje své nároky,chce abychom mu platily,internát a kapesné,dále přispívaly na nájem kde bydlí a na cestu do školy,dojíždí nyní 90km,školu a internát má 6km od domova. Několikrát , když jsme stály o to aby se vrátil domů,reagoval slovy,že do toho baráku se už nikdy nevrátí.Pokud mu ustoupíme,bude dále požadovat auto,benzín...?
Měla jsem domluvenou schůzku s bývalou soudkyní(známá známé), která je nyní v důchodu a celý život soudila rodinné právo a ta nám sdělila abychom mu to daly,že tolik nepožaduje,Manžel má slušný příjem abychom normálně žily, naoplátku je v práci od rána do večera , soboty neděle , ale pokud odečteme výdaje,nutné k našemu žití,což jsou úvěry na bydlení,půjčky,energie,dopravné do práce, vše jsou věci,které nemohu přestat platit, dle soudkyně to nikoho zajímat nebude,oni se podívají na naše přijmy a dál je to nezajímá .Chápu to z hlediska když se manželé rozvádějí a děti za to nemohou a vyživovat je musí,ale z našeho pohledu,se syn do této situace dostal dobrovolně a sám,odešel dobrovlně,měly jsme snahu aby se vrátil on vše odmítá , jsme povinni dělat a platit to co on požaduje,školu mu umožňujeme dokončit,ale proč bychom měly být povinni platit mu uybtování,když ani nevíme kde bydlí a víkendové cesty, on si to vymyslel a měl by si najít brigádu aby si to mohl financovat,víkendovou brigádu má ,naše kapesné mu stačí jak na cestu z domova do školy tak i na svačiny.Moje ootázka zní,jsme povinni mu dát co si žádá,či bude soud také přihlížek k naším výdajům a k morálním zásadám? Máme názor,že za chvilku by nás rodiče, děti mohly žalovat za to , že jim nechceme kupovat drahé hračky,mobily a počítače.

Dobrý den,

soud rozhodne o výši výživného a to základě Vašich majetkových poměrů a oprávněných potřeb Vašeho syna. Soud bude rozhodovat podle občanského zákoníku. Není to jistě jen tak, že jen rodiče mají povinnosti, ale i děti mají povinnosti vůči svým rodičům. Podle § 855 občanského zákoníku rodiče a dítě mají vůči sobě navzájem povinnosti a práva. Těchto vzájemných povinností a práv se nemohou vzdát; učiní-li tak, nepřihlíží se k tomu.
Účelem povinností a práv k dítěti je zajištění morálního a hmotného prospěchu dítěte.
Povinnosti a práva rodičů spojená s osobností dítěte a povinnosti a práva osobní povahy vznikají narozením dítěte a zanikají nabytím jeho zletilosti.
Podle § 857 občanského zákoníku dítě je povinno dbát svých rodičů. Soud by měl zohlednit při určování výše výživného i plnění povinností dítěte vůči rodičům, jak Vás dbá, jak se k Vám chová apod.
Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.
Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného. Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného je třeba také zkoumat, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dále je třeba přihlédnout k tomu, že povinný o oprávněného osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí; přihlédne se popřípadě i k péči o rodinnou domácnost. Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.
Další možností je zkusit se se synem dohodnout pomocí prostředníka - mediátora, více informací lze nalézt na http://www.mediace-cr.cz/. Mediace je způsob řešení konfliktu, jejímž výsledkem je dohoda, kterou tvoří společně strany, a to úrovni svých potřeb a nikoliv pozic. S dohodou by tak měly být spokojené obě strany.
Právní předpisy:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.