Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zkušební doba

02.10.2014

Dobrý den, 15.9.2014 jsem nastoupila do nového zaměstnání po rodičovské dovolené.Jsem ve zkušební době.Pokud bych nyní dala výpověď a šla se nahlásil na ÚP , měla bych nárok na nějakou podporu pokud dám výpověď ve zkušební době já sama a lze si v této době přivydělat nějakou určitou částku třeba brigádně nebo na dohodu o provedení práce?Novou práci mám přislíbenou od ledna 2015, jednalo by se tedy o období zhruba dvou měsíců. Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Zvažujete, že byste ukončila pracovní poměr ve zkušební době, což je Vaše právo. Nejedná se o výpověď, neběží žádná výpovědní doba, skončíte ze dne na den tak, že toto zaměstnavateli písemně oznámíte.
Dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů platí, že překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je, pokud
• fyzická osoba bez vážného důvodu ukončí sama nebo na základě dohody se zaměstnavatelem vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce,
• zaměstnavatel s fyzickou osobou ukončí vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
V těchto případech může být fyzická osoba zařazena na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání po uplynutí 6 měsíců ode dne sjednaného jako den nástupu do zaměstnání, zprostředkovaného úřadem práce.
Dále dle tohoto zákona platí, že:

Podpora v nezaměstnanosti činí
• v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 %,
• 45 % po celou podpůrčí dobu, pokud uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem (nevztahuje se na ukončení samostatné výdělečné činnosti a na ukončení více zaměstnání ve stejný den, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů).
Podpora v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním ukončeném zaměstnání nebo z posledního vyměřovacího základu přepočteného na 1 kalendářní měsíc, pokud uchazeč o zaměstnání naposledy vykonával samostatnou výdělečnou činnost.
Vaše ukončení pracovního poměru ve zkušební době můžete odůvodnit např. pracovními podmínkami u zaměstnavatele. Tím odůvodníte vážný důvod, který jste měla při ukončení. Nemohu však zaručit, jak toto bude posuzovat Váš úřad práce a zda Vám nebude z tohoto důvodu poskytovat jen 45% po celou dobu evidence.
Otázka přivýdělku, když budete v evidenci úřadu práce.
Máte oznamovací povinnost vůči úřadu práce –oznámit úřadu práce výkon nekolidujícího zaměstnání bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Ve lhůtě stanovené úřadem práce je povinen dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.
Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost vykonávaná na základě pracovní smlouvy nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, při které si za měsíc nevyděláte více než polovinu minimální mzdy. Od 1.8. 2013 to znamená měsíční příjem do 4250,- Kč.
Po dobu „brigády“ nebudete podporu dostávat, ale stát za Vás platí zdravotní pojištění.
Pokud se přeci jen pro takovou brigádu rozhodnete, máte povinnost oznámit to úřadu práce nejpozději v den nástupu. ÚP bude chtít i doklad o výši měsíčního výdělku. Při nesplnění těchto povinností hrozí vyřazení z evidence úřadu práce. Tedy pokud nebudete schopni obhájit, že jste tuto skutečnost ÚP nemohli z vážných důvodů oznámit . Vzhledem k tomu, že za vás úřad platí zdravotní pojištění, by to určitě nebylo rozumné riskovat.
V případě, že se rozhodnete přijmout brigádu, kde ohodnocení bude vyšší než polovina minimální mzdy, nemusíte být z evidence uchazečů úplně vyřazeni. Znamená to ale, že na vás úřad bude pohlížet jako na normálního zaměstnance. V evidenci úřadu práce totiž může klidně být i zaměstnaný člověk, který má zájem o pomoc při zprostředkování jiné práce. Kromě podpory přijdete také o příspěvky státu na zdravotní pojištění a doba evidence se nebude započítávat jako účast na důchodovém pojištění.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.