Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená a další pracovní činnost, peněžitá pomoc v mateřství

30.09.2014

Dobrý den, jsem 5 let zaměstnána v zaměstnání A na dobu neurčitou a nyní jsem na rodičovské dovolené. Čerpání rodičovského příspěvku jsem si zvolila na 2 roky, rodičovskou dovolenou mám u zaměstnavatele nahlášenou tříletou. Hledám si nové zaměstnání (B), pracovní poměr v zaměstnání A bych však neukončovala. V budoucnu plánuji druhé dítě. Chtěla bych se zeptat, jak to bude s výší PPM u druhého dítěte, pokud

a) V zaměstnání B budu na částečný úvazek, budu pobírat nižší příjem než v zaměstnání A, k tomu budu pobírat RP a pečovat o dítě a na mateřskou dovolenou nastoupím rovnou z rodičovské dovolené, kterou mám hlášenou v zaměstnání A, tedy do tří let věku dítěte. Bude se výše odvíjet z příjmu v zaměstnání A, nebo B?

b) V zaměstnání B budu pobírat opět nižší příjem, ale budu do něj chodit na plný úvazek a o dítě se bude starat manžel - nahlásí svému zaměstnavateli rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek bude přepsán na něj. Mohu mít vůbec za těchto okolností hlášenou RD i já ve svém zaměstnání A, nebo musím ihned nastoupit zpět? Pokud ne, jaká by byla výše druhé PPM, pokud bych to opět stihla do tří let věku prvního dítěte? (Manžel by šel u druhého dítěte zpět do svého zaměstnání a doma bych byla opět já)

c) Jak by to bylo v případě, že bych nestihla nasoupit na druhou mateřskou do tří let věku prvního dítěte, ale porodila bych do jeho čtyř let? Tedy pracovala bych v zaměstnání B, ve třech letech dítěte bych ho předpokládám musela ukončit a vrátila se (pravděpodobně už jako těhotná) do zaměstnání A, tam bych nějakou dobu pracovala, případně byla na nemocenské. Z čeho by se potom počítala vše PPM?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

pokud budete na rodičovské dovolené v zaměstnání A, můžete vykonávat i činnost pro jiného zaměstnavatele (zaměstnání B), ovšem pozor na § 304 zákoníku práce který říká, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

V roce 2012 bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto (§ 14 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Nárok na PPM se od této doby posuzuje v každém zaměstnání samostatně. Budete-li splňovat podmínky nároku na PPM v obou zaměstnáních, bude Vám pak PPM náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).
Pokud tedy není ani jedno trvající zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu (vysvětlím níže) a získáte v každém z nich 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM, pak Vám nárok na dávku vznikne v obou zaměstnáních. Zaměstnání malého rozsahu je takové zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky účasti zaměstnanců na pojištění ve smyslu místa výkonu práce a délky trvání zaměstnání, ovšem sjednaný započitatelný příjem za kalendářní měsíc nedosahuje ani částky rozhodného příjmu nebo nebyl započitatelný příjem za kalendářní měsíc sjednán vůbec. Rozhodný příjem činí v roce 2014 částku 2 500 Kč. Zaměstnanec činný v zaměstnání malého rozsahu je pak účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících trvání tohoto zaměstnání, v nichž jeho započitatelný příjem dosáhl aspoň částky rozhodného příjmu. Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta. Pokud byste chtěla pobírat dávky z obou zaměstnání a splníte potřebné podmínky, musíte obě činnosti přerušit.

Pokud bude manžel příjemcem rodičovského příspěvku, můžete samozřejmě čerpat rodičovskou dovolenou ve svém zaměstnání (bez nároku na rodičovský příspěvek).

Pokud byste nestihla nastoupit na druhou mateřskou dovolenou do tří let věku prvního dítěte, pak byste následující den musela nastoupit do zaměstnání A a zřejmě ukončit zaměstnání B. Další možností je se zaměstnavatelem A domluvit na čerpání neplaceného volna. Ovšem, není jeho povinností Vaší žádosti vyhovět.

Ještě zmíním ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb. říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství-PPM; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše PPM by neměla být v zaměstnání A nižší než u předchozího dítěte, pokud bude nástup na další PPM do 4 let předchozího dítěte.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.