Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zrušení pracovního poměru ve zkušební době -nárok na peněžitou pomoc v mateřství

30.09.2014

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Svoji předchozí práci jsem vykonávala 3,5 roku, kde mi nakonec neprodloužili smlouvu a byla jsem 4 měsíce na pracovním úřadě. Momentálně pracuji již měsíc v novém zaměstnáni a jsem ve zkušební lhůtě, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Má doktorka mi doporučuje jít na rizikové a být raději doma, ale bojím se, že tím pádem nebudu mít nárok na mateřskou a posléze si nebudu moci vybrat jak dlouho budu moci být s dítětem doma a budu muset automaticky na tu čtyřletou variantu. Dále se bojím jestli vůbec budu mít nárok na nějaké peníze v pracovní neschopnosti, protože jsem byla na úřadě práce poměrně dlouho (4měsice) a z práce mě určitě vyhodí když jsem ve zkušební době.

Dobrý den,

nevím, jaký je Váš zdravotní stav, ale pokud Vám lékařka doporučuje pracovní neschopnost, tak bych asi dala prioritu Vašemu zdraví i zdraví miminka.
Je pravděpodobné, že zaměstnavatel asi ukončí pracovní poměr ve zkušební době.

Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou podle ust. § 66 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, v platném znění zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, o tuto dobu se zkušební doba prodlužuje.

Pokud by došlo k ukončení pracovního poměru, tak se s nástupem na peněžitou pomoc v mateřství nevejdete do ochranné lhůty. Ovšem, pokud budete uznána práce neschopnou a pracovní neschopnost bude trvat po celé těhotenství, pak lékař/ka ukončí Vaši pracovní neschopnost uplynutím 6 týdnů po porodu a Vy máte nárok na nemocenské (poskytované v souvislosti s porodem) do šesti týdnů po porodu. Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Ve vyplácení rodičovského příspěvku došlo od roku 2012 k pozitivním změnám, takže již není nutné čerpat peněžitou pomoc v mateřství otcem, aby bylo možné zvolit výši rodičovského příspěvku.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun). V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Max. částka je 11500Kč, min částka 50Kč za měsíc.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Takže volbu rodičovského příspěvku můžete zvolit Vy jednak na základě Vašeho nemocenského, poskytovaného v souvislosti s porodem či na základě příjmu otce, pokud splňuje podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Veškeré formuláře obdržíte na příslušném kontaktním místě úřadu práce nebo je naleznete na www.mpsv.cz/forms.

Pokud budete v pracovní neschopnosti, tak prvních 14 dní (z toho 3 dny neplacené a poté jen dny pracovní) je nárok na náhradu mzdy, kterou hradí zaměstnavatel, ovšem musí trvat pracovní poměr.

Od 15 dne pracovní neschopnosti Vám vznikne nárok na nemocenské od příslušné správy nemocenského pojištění. Poskytuje se za kalendářní dny. Vyplácí OSSZ na základě dokladů od zaměstnavatele.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.