Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené

03.10.2014

Dobrý den, koncem března 2015 bych se měla vracet po rodičovské dovolené do práce. Vzhledem k tomu, že v místě bydliště mi nevzali ani 4 letého syna do státní školky, budu muset řešit školky soukromé, které se tady s celodenní docházkou pohybují kolem 10 000Kč/dítě. Z toho důvodu jsme již v dubnu 2014 kontaktovala svého zaměstnavatele s tím, zda o mě má stále zájem, že se budu chtít vracet...nyní jsme domluveni na osobní schůzku v průběhu měsíce října. V telefonu mi ale řekli, že oficiální odpověď je samozřejmě ano, ale upřímná a pravdivá je ne... (firma přišla o svůj hlavní produkt, tudíž se dnes zaměřuje na něco jiného, mám informaci, že moje zástupkyně chodí dokonce jen na zkrácený úvazek...). Co mám teď dělat? Jak se na schůzku připavit? 1. Čekat co sami navrhnou? Trochu se bojím,vzhledem k tomu, že šéf je velmi dobrý obchodník,aby mne na osobní schůzce nevmanipuloval do něčeho, co nechci :-)
2.Na základě toho, co jsem od jednatele slyšela - mám sama navrhnout ukončení pracovního poměru dohodou, s tím, že se jako důvod uvede nadbytečnost, pak by mi na základě odpracovaných necelých 2 let náleželo 2 měsíční odstupné a měla bych nárok na podporu v nezaměstananosti, která by se mi počítala z platu před odchodem na MD?
Předem děkuji Z.

Dobrý den.
Doporučuji Vám vyčkat, s jakým návrhem přijde Váš zaměstnavatel. S návrhem nemusíte ihned souhlasit, je zcela přirozené, že si vezmete lhůtu na rozmyšlenou, případnou smlouvu si vezmete k detailnímu prostudování apod. Zabráníte tím tomu, aby Vás zaměstnavatel vmanipuloval do unáhleného rozhodnutí, kterého byste později mohla litovat.
Pokud byste se se zaměstnavatelem dohodli na ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu tzv. nadbytečnosti (§52 písm. c) zákoníku práce - zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění), pak by pracovní poměr skončil sjednaným dnem a Vám by náleželo odstupné, a to ve výši trojnásobku průměrného výdělku, jestliže Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky, popř. dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky (§67 zákoníku práce), přičemž rozhodné je trvání pracovního poměru, nikoli faktický počet odpracovaných dnů.
Pokud byste však po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání vůbec nenastoupila a rovnou se evidovala u úřadu práce, výše podpory v nezaměstnanosti by se neodvíjela od příjmů dosahovaných ve Vašem zaměstnání před nástupem na mateřskou dovolenou. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2014 tedy první dva měsíce ve výši 3 694 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 995 Kč a poslední měsíc 2 709 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.