Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úzkost dcerky při odloučení od maminky

28.09.2014

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Mám dcerku, které je 9 let, a jelikož bydlíme jen spolu, tak je na mne dosti fixovaná. S její výchovou mi od malinka vypomáhají moji rodiče, takže je zvyklá i na ně, ale i přesto má problém být u někoho přes noc /i u babičky s dědou/. Na školu v přírodě jsem ji nakonec také neposlala, jelikož čím více se to blížilo, tak jsme doma měly potoky slz. Přes den by to bylo v pohodě, to se ode mne vzdálí. Jen teď po prázdninách máme po ránu uslzené období, když odcházím do práce a dcerka má jít do školy. Když se ptám, jestli je ve škole vše v pohodě, tak prý jo. Spíš jí jde o to odloučení ode mne. Odpoledne pak už zase běhá venku s kamarádkama a je veselá. Je narozená ve znamení vah, tak tomu taky přikládám její chování. Říkám si, že z toho snad vyroste?! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
jsem moc ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Velmi dobře popisujete, jak Vaše dcerka reaguje na odloučení a v jakých situacích - je vidět, že citlivě vnímáte to, jak se dcerka v různých situacích cítí. Chování Vaší dcerky Vám zřejmě - zvláště teď, když zase zesílilo - dělá starosti, a na druhou stranu máte naději, že se situace nakonec vyřeší sama od sebe, jak bude Vaše dcerka růst. Možná pro Vás bude úlevou, když zjistíte, že v tom nejste sama a že Vaše situace není výjimečná: děti, které vyrůstají samy jen s maminkami, na ně bývají opravdu více fixované - a stejně tak platí, že bližší vztah k nim mají i jejich maminky.
To je na jednu stranu výborná věc, protože si dokážete být blízké a Vy umíte poskytovat dceři oporu a ochranu. Vaše dcera ale jen obtížně přechází pod ochranná křídla někoho dalšího - jednoduše proto, že s tím nemá zkušenost. Právě pro sólo maminky a sólo tatínky je důležité, aby měli kolem sebe někoho dalšího, s kým se jejich děti cítí dobře. Často to bývá druhý rodič (bývalý partner). Pokud to ale není možné, nebo dostupné, je dobré najít někoho dalšího, s kým by se dítě cítilo dobře.
Osamostatňování se a hledání nezávislosti je v devíti letech proces, který už u mnoha dětí pokročil, u Vaší dcerky se ale zpomalil. Je proto pravděpodobné, že bez pošťouchnutí zvenčí se situace bude měnit jen pomalu a může se projevit i na její menší psychické odolnosti v dospělosti.
Většina rodičů s dětmi to zvládne nakonec úspěšně sama. U Vaší dcerky si to můžete představit jako otužování - začít pomalu, ale pravidelně a vytrvale. Výborně se nabízí trénovat odloučení s dědou a s babičkou, třeba při příležitostném přespání. Někdy pomáhá vzít si nějakou hračku, která jí pomůže usnout. Velmi důležité je, abyste Vy sama věřila své dcerce, že odloučení zvládne, a abyste jí dokázala svou důvěru v ni samou předat. Říkejte jí často, jak je šikovná, že zvládá věci sama, zkuste ji posílat samotnou na malé nákupy do blízkých obchodů.
Pokud cítíte, že v sobě cítíte neochotu nebo strach ji pustit, nebojte se, je to normální reakce. Je to pro Vás obě tak trochu krok do neznáma.
Pokud máte pocit, že její obava z odloučení je zakořeněná v nějakém nepříjemném zážitku, který se jí znovu připomíná (což ale není zřejmě pravděpodobné, pokud jsou věci tak, jak je popisujete), nebojte se oslovit dětského psychologa, např. v ped.-psych. poradně poblíž.

Držím Vám i Vaší holčičce palce, a přeji Vám oběma dost trpělivosti i kuráže to zvládnout!

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.