Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úzkost dcerky při odloučení od maminky

28.09.2014

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Mám dcerku, které je 9 let, a jelikož bydlíme jen spolu, tak je na mne dosti fixovaná. S její výchovou mi od malinka vypomáhají moji rodiče, takže je zvyklá i na ně, ale i přesto má problém být u někoho přes noc /i u babičky s dědou/. Na školu v přírodě jsem ji nakonec také neposlala, jelikož čím více se to blížilo, tak jsme doma měly potoky slz. Přes den by to bylo v pohodě, to se ode mne vzdálí. Jen teď po prázdninách máme po ránu uslzené období, když odcházím do práce a dcerka má jít do školy. Když se ptám, jestli je ve škole vše v pohodě, tak prý jo. Spíš jí jde o to odloučení ode mne. Odpoledne pak už zase běhá venku s kamarádkama a je veselá. Je narozená ve znamení vah, tak tomu taky přikládám její chování. Říkám si, že z toho snad vyroste?! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
jsem moc ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Velmi dobře popisujete, jak Vaše dcerka reaguje na odloučení a v jakých situacích - je vidět, že citlivě vnímáte to, jak se dcerka v různých situacích cítí. Chování Vaší dcerky Vám zřejmě - zvláště teď, když zase zesílilo - dělá starosti, a na druhou stranu máte naději, že se situace nakonec vyřeší sama od sebe, jak bude Vaše dcerka růst. Možná pro Vás bude úlevou, když zjistíte, že v tom nejste sama a že Vaše situace není výjimečná: děti, které vyrůstají samy jen s maminkami, na ně bývají opravdu více fixované - a stejně tak platí, že bližší vztah k nim mají i jejich maminky.
To je na jednu stranu výborná věc, protože si dokážete být blízké a Vy umíte poskytovat dceři oporu a ochranu. Vaše dcera ale jen obtížně přechází pod ochranná křídla někoho dalšího - jednoduše proto, že s tím nemá zkušenost. Právě pro sólo maminky a sólo tatínky je důležité, aby měli kolem sebe někoho dalšího, s kým se jejich děti cítí dobře. Často to bývá druhý rodič (bývalý partner). Pokud to ale není možné, nebo dostupné, je dobré najít někoho dalšího, s kým by se dítě cítilo dobře.
Osamostatňování se a hledání nezávislosti je v devíti letech proces, který už u mnoha dětí pokročil, u Vaší dcerky se ale zpomalil. Je proto pravděpodobné, že bez pošťouchnutí zvenčí se situace bude měnit jen pomalu a může se projevit i na její menší psychické odolnosti v dospělosti.
Většina rodičů s dětmi to zvládne nakonec úspěšně sama. U Vaší dcerky si to můžete představit jako otužování - začít pomalu, ale pravidelně a vytrvale. Výborně se nabízí trénovat odloučení s dědou a s babičkou, třeba při příležitostném přespání. Někdy pomáhá vzít si nějakou hračku, která jí pomůže usnout. Velmi důležité je, abyste Vy sama věřila své dcerce, že odloučení zvládne, a abyste jí dokázala svou důvěru v ni samou předat. Říkejte jí často, jak je šikovná, že zvládá věci sama, zkuste ji posílat samotnou na malé nákupy do blízkých obchodů.
Pokud cítíte, že v sobě cítíte neochotu nebo strach ji pustit, nebojte se, je to normální reakce. Je to pro Vás obě tak trochu krok do neznáma.
Pokud máte pocit, že její obava z odloučení je zakořeněná v nějakém nepříjemném zážitku, který se jí znovu připomíná (což ale není zřejmě pravděpodobné, pokud jsou věci tak, jak je popisujete), nebojte se oslovit dětského psychologa, např. v ped.-psych. poradně poblíž.

Držím Vám i Vaší holčičce palce, a přeji Vám oběma dost trpělivosti i kuráže to zvládnout!

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.