Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ - nárok na PPM

24.09.2014

Dobry den,
potrebovali bychom poradit s nasledujici situaci: Manzelka v soucasnosti cerpa rodicovsky prispevek (na PPM nemela narok) a chtela by zacit podnikat (jako vedlejsi cinnost). Rodicovsky prispevek bude vycerpan po cca 3 letech a 3 mesicich v breznu pristiho roku,nicmene muzeme cerpanou castku minimalizovat a protahnout tak do podzimu pristiho roku. Zaroven planujeme dalsiho potomka.
Otazka nyni zni: v jake vysi musime hradit zalohy na nemocenske a duchodove pojisteni, abychom dosahli na nejvyssi PPM pro dalsiho potomka? Lze platit napr. max. nemocenske cca 2000kc a pritom hradit jen zakladni zalohy duchodoveho pojisteni pro vedlejsi cinnost, ktere jsou nyni cca 780kc, nebo musi odpovidajicim zpusobem vzrust i castka duchodoveho pojisteni? Kolik by to melo byt a vyplati se to vubec?

V tomto roce jeste cinnost nezahajila, nicmene zisk ze zahajene cinnosti do konce r. 2014 bude minimalni.

Predem dekuji za odpoved, prip. odkazy na dalsi zdroje.

Dobrý den.
Pokud OSVČ pobírá rodičovský příspěvek, je její SVČ považována za vedlejší. Účast na nemocenském pojištění OSVČ je dobrovolná. Od roku 2014 je opět OSVČ považována za OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou činnost, i když bude zároveň účastna nemocenského pojištění.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má OSVČ, která splňuje potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, což je 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM, z toho musí být účast na nemocenském pojištění OSVČ po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Nástup na PPM je možný v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Podmínkou nároku na PPM je i skutečnost, že OSVČ osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost v době pobírání této dávky.
Výše dávky PPM a nemocenského se odvíjí od výše uhrazeného pojistného na nemocenské pojištění v předchozích 12ti kalendářních měsících před měsícem, ve kterém došlo k nástupu na PPM, avšak výše měsíčního základu pro výpočet dávky je od ledna 2014 limitována částkou, která odpovídá průměrnému určenému vyměřovacímu základu na naposledy podaném přehledu o příjmech a výdajích, který připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti. Je-li vypočtený průměr nižší než minimální měsíční základ, je měsíční základ roven minimálnímu měsíčnímu základu, tj. v roce 2014 částka 5 000 Kč. Nejnižší pojistné na nemocenské pojištění pak činí 115 Kč. Byla-li v kalendářním roce, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, ve kterém se pojistné na NP platí, samostatná výdělečná činnost zahájena, lze určený vyměřovací základ za takový kalendářní rok použít pouze v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících. Nelze-li určit maximální měsíční základ NP z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích, rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok, tj. v roce 2014, částka 12 971 Kč. Tomu odpovídá pojistné ve výši 299 Kč.

OSVČ může platit pojistné na nemocenské pojištění v rozmezí minimálního a maximálního měsíčního základu. Pokud OSVČ zaplatí pojistné na nemocenské pojištění z vyššího měsíčního (vyměřovacího) základu, než je stanoven její maximální měsíční základ, část platby, která neodpovídá tomuto maximálnímu měsíčnímu (vyměřovacímu) základu, se stává přeplatkem a bude vrácena po podání přehledu za kalendářní rok, ve kterém přeplatek vznikl.
Příklady výpočtu pojistného a dávek naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení -http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/davky/vypocet_davek_nemocenskeho_pojisteni_osvc_2012_03_25.htm
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.