Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: zvýšení výživného

24.09.2014

Milé Aperio,
ráda bych se poradila, než učiním krok.

Jedná se mi o podání návrhu na zvýšení výživného. Můj bývalý muž platí alimenty na dceru (7let) i syna (19let) včas, ale s věkem dětí nároky a výdaje stoupají dcera je nyní v druhé třídě a dostávám na ni 2000,- měsíčně, bez jakéhokoli přispění na cokoli, jako jsou brýle, rovnátka, vzdělání atd. Dohodli jsme se při rozvodu, že tyto náklady budeme zaopatřovat napůl. Jen podotýkám, že syn je již plnoletý a dostává peníze od otce na ruku a předává mi dohodnutou část. Vždy i během vztahu byla s financemi potíž, ale vždy se i když částečně a také zpětně podílel. Vloni v prosinci se oženil, od té doby nefunguje nic.

Jedná se mi o to, zdali sociálka, popřípadě soud budou při mne, když jsem momentálně nezaměstnaná (výpověď jsem dala já)a hledám práci, jsem na podpoře a v podstatě nás živí přítel, nevím jak se to v rodinném právu řeší, navíc spolu nežijeme.
Další situace je taková, že jeho žena má firmu na sebe, on podal vloni výpověď u dlouhodobého zaměstnavatele a pravděpodobně ho zaměstnává ona načerno, ale nevím to, jsou manželé, tak se jejich příjmy sčítají? Může být dlouhodobě nezaměstnaný, právě proto abych na něj nemohla? Jak dokážu, že pracuje u ní načerno?
Plánuji co nejdříve podat návrh na zvýšení výživného, již z toho důvodu, že syn je plnoletý a může se odstěhovat, zkrátí se mi tak příjem na splacení účtů o 2500,-. Dcera je naopak ve věku, kdy výdaje rostou, splácím byt, jsem momentálně bez práce, může stát, že budu i bez partnera a otec na dceru mi posílá 2000,-...zatímco si s ženou jezdí do karibiku a dceři nezaplatí ani náhradní brýle. Prosím o radu, jak na to :-)

Návrh na podání mám již napsaný v počítači, byla bych vděčná za kontakt na koho se bezplatně, pokud možno ihned a nebo za symbolickou odměnu obrátit.

S pozdravem a díky

Dobrý den,

otázka výživného je legislativně upravena zákonem č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění. Tento právní předpis v § 923 odst. 1 říká, že změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti.

Při určení výše výživného vychází soud z odůvodněných potřeb oprávněného na straně jedné a ze schopností, možností a majetkových poměrů povinného na straně druhé. Soud přitom zkoumá, zda se osoba povinná nevzdala bez vážného důvodu výhodného zaměstnání (výdělečné činnosti) nebo majetkového prospěchu. Případně zda nepodstoupila nepřiměřená majetková rizika.
Výše výživného se vždy určuje (jak bylo uvedeno výše) podle dvou základních kritérií – na jedné straně se jedná o schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného a na straně druhé o odůvodněné potřeby oprávněného.Ke změně rozhodnutí o výživném může dojít, jestliže se od minulého soudního rozhodnutí změnily poměry, a to buď na straně dítěte nebo na straně povinného otce. Takovou změnou na straně dětí může být např. zvýšení věku, nástup do jiný stupeň školy, zájmové kroužky, zhoršení zdravotního stavu dítěte apod. Na druhé straně musí soud zkoumat podmínky na straně otce- např. změna příjmu od minulého rozhodování, ztráta zaměstnání, nový počet vyživovacích povinností atd.Přihlížením k majetkovým poměrům rodiče se rozumí komplexní zhodnocení poměrů rodiče, tj. jeho životní úrovně (např. vlastnění nemovitostí, akcií, luxusních automobilů, dovolených atd.), přičemž zde bude zejména záležet na aktivitě Vás jako oprávněného rodiče, abyste na tyto případné skutečnosti soud upozornila. Zákon dále umožňuje a ukládá soudu zkoumat, zda povinný rodič se nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání nebo majetkového prospěchu (např. odmítl dědictví) či zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika.Pokud máte informace o tom, že bývalý muž může být zaměstnán "načerno" u své aktuální manželky, můžete to sdělit v rámci soudního řízení, je na soudu, aby si tuto skutečnost ověřil.
Co se týká Vašeho návrhu na zvýšení výživného, tak vzhledem k tomu, že nejste s partnerem sezdáni, nemá k Vám ani k dětem vyživovací povinnost, jeho příjem by se tedy neměl v soudním řízení nikterak promítnout. Stejně jako příjem současné manželky bývalého manžela by neměl být při stanovení výživného zohledňován.
Nevím, kdy došlo naposledy ke změně výše výživného, ale pokud se změnily poměry v potřebách dcery, můžete zkusit návrh na zvýšení výživného podat.
Se sepsáním návrhu mohou bezplatně pomoci či poradit, jak ho sepsat, na příslušném oddělení sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.