Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vypořádání dluhů při rozvodu

05.10.2014

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně mé situace, s manželem již cca 3 roky nežijeme a v současné chvíli se rozvádíme, kamarádka mi pomohla sepsat tzv. nesporný rozvod, vše již poddané k soudu.Děti již máme soudně vyřešené i alimenty (budou v mé péči), sepsali jsme i dohodu o vyživovací povinnosti a bydlení a majetkovou dohodu, tam jsme ale udělali chybu. Sepsali jsme si pouze movité věci jako např. pračku, ledničku atd. a oba podepsali. Jenže za manželství jsme si vzali 2 půjčky (obě jsou na mé jméno) a manžel za dobu trvání nadělal dluhy z podnikání, kt. nesplácel a je na něj uvedeno několik exekucí, neplatí si ani zdrav. a soc. poj., není zaměstnaný ani veden na ÚP.Jedna z jeho exekucí je mi momentálně strhávána srážkami ze mzdy. Tuto skutečnost jsme ve vypořádání neuvedli, myslela jsem si, že se to dělá až po rozvodu, chci se tedy zeptat, jestli nás soud rozvede a jakým způsobem budou vypořádány tyto exekuce a pohledávky, bude to půl na půl, nebo to celé odnesu já, případně, zda se to dá ještě zachránit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
K uvedené dohodě můžete uzavřít dodatek, kde vypořádáte závazky, které jste v samotné dohodě opomněli.
Pro úplnost dodávám, že pravidla pro vypořádání toho, co tvořilo součást společného jmění manželů a nebylo do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění vypořádáno dohodou, ani nebyl podán návrh na rozhodnutí soudu stanoví § 741 tzv. nového občanského zákoníku (89/2012 Sb., v platném zěnní), který stanoví, že ohledně tohoto platí, že
a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,
b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,
c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

Dobrý den,
před nedávnem jste mi odpovídali na dotaz, viz odkaz: http://www.aperio.cz/poradna/32773, chci se jen zeptat, pokud by jsme k nespornému rozvodu žádnou dohodu o vypořádání SJM nestihli doložit, protože manžel teprve zjišťuje, kde všude dluhy má, může se z nesporného stát rozvod sporný, ačkoliv se chceme rozumně domluvit? Nebo nás pouze vyzvou k doplnění?Jinak tedy chápu dobře, že rozvodem se dluhů manžela nezbavím, ale automaticky mi připadne polovina? Jinak pokud se s manželem dohodnu, že budu splácet polovinu jeho exekucí, je to pro exekutory a věřitele závazné? Obávám se totiž, že půjdou pouze po mně, protože já jsem zaměstnaná a manžel již několik let ne, ani nemá žádné příjmy, nerada bych za něj potom zaplatila vše, starám se o 2 děti.Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den.
Soud rozhodně vítá dohodu účastníků. Pokud naplníte ustanovení § 757 tzv. nového občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění), tedy druhý manžel se připojí k návrhu na rozvod manželství, ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí; předložíte dohodu o úpravě poměrů k nezl. dětem schválenou soudem a dohodnete se na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu, soud manželství rozvede, aniž zjišťuje příčiny rozvratu manželství, dojde-li k závěru, že shodné tvrzení manželů, pokud se jedná o rozvrat manželství a o záměr dosáhnout rozvodu, je pravdivé.

Ideálním stavem je samozřejmě vypořádání všech majetkových vztahů. Platnosti dohody o vypořádání však nebrání, týká-li se jen části společných majetkových povinností a práv. (§ 738 odst. 2 cit. předpisu.) Opomenuté součásti společného jmění řeší zákonná domněnka dle § 741 občanského zákoníku, jehož text naleznete v předchozí odpovědi.
Pokud je povinným v probíhajících exekučních řízeních Váš manžel, Vy jste účastníkem těchto řízení, jen pokud jde o postižené společné jmění manželů. Rozvodem dojde k zániku společného jmění manželů. Majetek spadající do společného jmění manželů však bude nadále exekucí postižen. Pokud je povinným v probíhajícím exekučním řízení Váš manžel a ke srážkám ze mzdy dochází z titulu Vašeho manželství podle § 262a odst. 2 OSŘ, pak by provedení exekuce tímto způsobem mělo být po rozvodu zastaveno, protože tímto způsobem lze postihnout pouze mzdu manžela, nikoli mzdu bývalého manžela.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.