Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výše výživného

21.09.2014

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně určení výše výživného na mé dvě děti z prvního manželství (8 a 11 let). Našel jsem si tabulky, které zde pro určení výživného uvádíte, ale nikde není napsáno jak se výživné určuje v případě, že mám novou rodinu s dalšími dvěma dětmi (2 a 5 let). Nyní (od r.2009) platím výživné 2000,-Kč a 3500,-Kč a k tomu ještě pojistné oběma 2x500,-Kč. Nyní bývalá manželka zažádala o zvýšení výživného přímo u soudu, nijak se nechtěla se mnou dohodnout a tak bych rád věděl co mě čeká. Požaduje dokonce i 2roky zpětně zvýšení výživného na mladšího syna s tím, že chodí do školy a při nástupu do školy se mu výživné nezvýšilo, ale vůbec nebere v úvahu, že i u mne ve stejném roce došlo ke změně poměrů. Navíc mi přijde zvláštní, že jenom pro to, že teď se jí to rozleželo v hlavě, požaduje zpětně výživné - přece není moje chyba, že se o vyšší výživné nepřihlásila v roce kdy syn nastupoval do školy. Obecně nemám nic proti zvýšení výživného, jsou to přece moje děti, ale nechci se nechat "škubat", kdykoliv se jí zachce a proto bych rád věděl kolik by byla reálná výše výživného při mém současném příjmu cca 40000,-Kč? §99 odst. 1a2 zákona o rodině praví, že manželé mají mít zásadně stejnou hmotnou i kulturní úroveň, znamená to tedy, že sečtu svůj příjem a manželky mateřskou, děleno 2 a výsledek (40000+6500=46500:2=23250,-Kč) je částka z které se počítá dle tabulky výživné? A ještě jeden dotaz, počítá se do průměrného příjmu jednorázová platba za zlepšovací návrh? Já myslím, že by neměla, poněvadž nikdy víc už takovouto platbu mít třeba nebudu a není to přece můj pravidelný příjem.
Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
odhadnout, jak by mohl soud určit výši výživného z prostých čísel udávajících výši měsíčního příjmu, by bylo skutečně věštěním z křišťálové koule. Jak soud rozhodne bude záležet na mnoha okolnostech, na komplexním posouzení všech relevantních skutečností a samozřejmě také na konkrétním soudci, který se věcí bude zabývat.
Proto jen obecně uvedu několik informací, které by se k věci mohly hodit.
Obecně se má za to, že se náklady na výživu a výchovu dětí zvyšují s jejich věkem a zejména nástupem do škol a je třeba výživné zvyšovat zhruba každé tři roky. Nemůžete na věc nahlížet tak, že je chybou matky, že si o zvýšení výživného neřekla včas, to Vy máte děti a Vy je (samozřejmě spolu s matkou) musíte živit, kdybyste tedy sám řešil zvyšující se nároky dětí a výživné zvýšil, nebylo by nutno žádat vyplacení vyššího výživného zpětně. Tím zdaleka nechci předjímat, že soud rozhodne a o zvýšení výživného a o jeho doplacení zpětně. Tím chci jen zdůraznit skutečnost, že výživné není příjmem matky, ale dítěte a o jeho životní standard máte pečovat oba. Proto také, pokud skutečně mělo být výživné vyšší již dříve, tak soudy o zpětném zaplacení výživného rozhodnou.
Soud při rozhodování o výživném bude posuzovat opětovně hmotnou situaci matky dítěte, otce dítěte i dítěte (ve Vašem případě dětí) samotného. Bude samozřejmě posuzovat i to, že máte další dvě (tři) vyživovací povinnosti, to se při rozhodování jistě zohlední. Metod, jak určit výši výživného je uvedeno několik, ale protože žádná z nich není stanovena zákonem, stejně vždy záleží na rozhodnutí soudce, na jeho zvyklostech, případně názoru. Jedním z vodítek může být zásada, kdy se příjem otce podělí na tolik dílů, kolik má vyživovacích povinností s tím, že jeden díl se započte ještě na otce samotného. Pak by se Váš příjem dělil na šest dílů. Z tohoto základu se vyjde a zohlední se věk a potřeby vyživovaných dětí a ve Vašem případě i vyživované manželky. Konkrétní soudce se však takovou zásadou vůbec nemusí zabývat. Nelze ovšem počítat s polovinou příjmu, tak jak si vysvětlujete znění zákona (nyní to stanoví občanský zákoník), že manželé mají mít stejnou životní úroveň. Z toho právě plyne to, že má-li jeden z manželů nějaké závazky, které jeho životní úroveň snižují, tak toto snížení (a jindy zvýšení) má sdílet i druhý z manželů. Stejně tak se na Vašich příjmech zase bude odrážet, že máte sdílet životní úroveň své manželky. Při stanovení výživného se tedy mají posoudit právě tyto všechny uvedené skutečnosti a má se vyhovět zásadě, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Z výše uvedeného je zřejmé, že soud může rozhodnout jak o zvýšení výživného (buď zpětně nebo až ke dni podání návrhu) nebo nechá výši výživného na stejné hranici, ale teoreticky se může stát i to, že by výživné mohlo být sníženo.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.