Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pobyt malých dětí venku bez dozoru

19.09.2014

Dobrý den, můj dotaz se týká volného pobytu malých dětí venku na ulici bez dozoru. Spousta maminek se ptá na sociálních sítích, od jakého věku rodiče pustí dítě si hrát samotné na ulici, a také od kdy by se dítě mělo učit se samo pohybovat na ulici bez rodičů. Odpovědi jsou velice různé v závislosti na tom, jestli jde o vesnici, střediskovou vesnici, město, velkoměsto....mě by zajímalo, od kdy jsem jako rodič trestně postižitelná, pokud by se dítěti venku něco stalo a dozvěděla bych se to až od policie...S manželem máme ted děti ve věku 4,3 a 8 měsíců. Na začátku léta jsme se rozhodli, abych si odpočinula od dětí (nemáme hlídání, a děti ještě nechodí do školky), že si dvě starší děti vezme manžel za svou rodinou na chalupu a já zůstanu doma jen s miminkem, a že si ho konečně od porodu užiju. Děti s tatínkem tedy odjeli na chalupu vzdálenou 350km ode mne, do malé obce uprostřed lesů a nádherné přírody. Za 3 dny mi manžel volal plný dojmů, jaká je to tam pohoda, že dospěláci si vegetí na terase u domu, a děti někde běhají po vesnici a že se přijdou jen napít, že o nich ani nevědí...takže po vesnici běhali dvě 6sti leté děti (bratranec a sestřenice), které měli na starosti (zaúkoloval děda) naše 4 a 3leté. Že si jezdí po vesnici na kole (bez helmy) a běhají v přilehlém lese, že bratranci to tam znají, ať si nedělám starosti. Děda mě uzemnil, že na vesnici to chodí jinak (já na vesnici vyrostla) a že se tam každý zná, že kdyby se něco stalo, jakože se tam nikdy nic nestalo, tak by to hned všichni věděli. Já s nimi hrubě nesouhlasila a nesouhlasím a tenkrát jsem měla rázem po klidné dovolené. :-( Právě teď probíhá pátrání po 9ti leté holčičce a s manžela jsem poprosila, ať nenechává naše děti ještě bez dozoru, ale jsem prý paranoidní. S manželem máme krásné manželství, 3 děti jsou naším společným splněným přáním o velké rodině, leč v tomto jednom se neshodneme. Co mám dělat? Jsem opravdu hysterická, když nechci aby moje 4leté děti běhali naprosto bez dozoru po obci, která čítá 1300 obyvatel? Ty děti tam jezdí jednou za rok, tudíž to tam vůbec neznají a hlavně oni nikoho a nikdo je. Myslím, že tak za dva roky už je klidně pustím, ale to už je spíš dotaz na Vás - jaká je ta věková hranice? co kdyby se jim tam náhodou něco stalo, byla bych i já jako matka stíhaná? Vzali by mi zbývající děti úřady? Předem děkuji, za Vaši odpověď, která snad rozsoudí náš manželský spor.

Dobrý den,

hysterická rozhodně nejste, chápu Vaše obavy. Mám děti 8 a 9 let a zažívám podobné obavy vždy, když jdou ven si hrát s kamarády. Nemluvě o tom, když slyším houkat sanitku. Bohužel Váš manželský spor nerozsoudím a ani rozsoudit nemůžu. To, kdy pustit dítě samotné ven záleží na mnoha faktorech - jaký je v místě,kde si hrají provoz, zralosti potomků aj. Znám rodiny, které posílali předškolní děti nakupovat i rodiny, kde rodiče doprovázeli do školy děti i na druhém stupni základní školy.
Píšete, že venku jsou samotné na vesnici, která má 1300 obyvatel. To, zda je samostatný pohyb bez dospělé osoby tam bezpečný záleží hlavně na tom, kde se pohybují, jaký tam je provoz apod., to bohužel nedokážu posoudit. Rozumím Vám, že šestileté děti nejsou pro Vás zárukou ochrany 4 a 3letého dítěte. I když určitě je dobré, že tam tyto děti jsou (člověk nikdy neví- úraz apod.)Určitě bych z důvodu bezpečnosti nenechala děti jezdit na kole bez helmy ani na vesnici.
Je úžasné, že máte s manželem výborný vztah, a že děti mohou mohou být na vesnici, kde se učí samostatnosti. Zkuste se s manželem domluvit na kompromisu než děti trochu povyrostou.
Ve svém dotazu se ptáte na trestní postižitelnost rodiče. Obecně platí, že do 18 let máte za dítě rodičovskou odpovědnost.
Pokud by se, nedej bože, něco stalo, tak policie by samozřejmě musela šetřit, zda rodiče nezanedbali své povinnosti. Teprve kdyby se ukázalo, že ano, pak až teprve by mohlo dojít k trestnímu stíhání.

Věřím, že s manželem najdete kompromisní řešení.

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.