Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: stravování v předškolním zařízení

17.09.2014

Dobrý den,

prosím o pomoc s vyložením vyhlášky o školním stravování a jiných souvisejících právních dokumentů, které upravují vydávání jídel ve škoní jídelně v předškolním zařízení.

Mateřská školka, kterou navštěvuje moje dcera, nemá vlastní jídelnu a nechává si jídla dovážet odjinud. Podle platného školního a jídelního řádu nelze jídla pouze odhlašovat, ale musíme je přihlašovat. Jinými slovy: školka nepovažuje dítě za přihlášené k celoročnímu odběru jídel, i když je dítě celoročně přihlášeno k docházce do mateřské školy. Přihlásit ke stravování lze dítě maximálně na 1 až 4 týdny dopředu, a teprve potom je co odhlašovat.
Přitom všichni rodiče podepsali formulář o přihlášení dítěte ke školnímu stravování na daný školní rok.

V praxi to znamená například situace:

1. Rodič nebyl před nástupem do MŠ informován o tom, že musí dítě před nástupem přihlásit k odběru jídla na první a následující dny školního roku postupně, dítě tedy první den školní docházky nedostalo jídlo a muselo být ze školky vyzvednuto před obědem (po zápise rodič podepsal formulář přihlášení dítěte ke školnímu stravování).

2. Dítě onemocní/odjede na plánovanou dovolenou/ není plánovaně přítomno v MŠ a je řádně omluveno. Návrat je plánovaný na termín, na který ještě není možno přihlásit jídlo. Po příjezdu je nutné dítěti přihlásit jídlo, i když byla nahlášena absence po konkrétní dobu, jinak dítě nedostane jídlo nebo musí být ze školky odvedeno před obědem.

3. Rodič zapomene přihlásit dítěti jídlo, čímž je mu znemožněno ten den navštívit vzdělávací zařízení.

Uvedený systém přihlašování jídel mi nevyhovuje a chci jej změnit.
Oproti běžnému systému odhlašování jídel je podle mého názoru protiprávní a upírá dítěti právo na odběr jídla v případě školní docházky, potažmo na předškolní vzdělávání jako takové, protože se o svá práva v rámci takového systému musím neustále přihlašovat.

Je můj názor opodstatněný, nebo má i tento alternativní systém oporu v zákoně? Jakou konkrétní? Respektive jsou situace, které v rámci tohoto systému vznikají, právně v pořádku?

V případě, že je podle zákona možno požadovat změnu systému na systém odhlašování jídel, jaké by měly být kroky vedoucí k nápravě?

Děkuji za výklad a přeji hezký den

Dobrý den,

mateřská škola dováží jídla od subjektu, který není zařízením školního stravování, tudíž se zřejmě musí podřídit podmínkám tohoto subjektu. Dle vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování je dle § 2 odst. 2 a 3 vymezeno následovně:
Školní stravování je zabezpečováno jinou osobou poskytující stravovací služby pouze ve výjimečných případech, kdy tyto služby není možné zajistit v zařízeních školního stravování.Právnická osoba vykonávající činnost školy nebo školského zařízení zajistí pro své strávníky podle místních podmínek ekonomicky a organizačně nejvhodnější způsob školního stravování a podmínky jeho poskytování vymezí ve školním nebo vnitřním řádu.

Domnívám se, že ředitel/ka mateřské školy uzavřel/a s firmou poskytující stravování jejich škole smlouvu, ve které by měly být stanoveny podmínky, za kterých bude stravování poskytováno. Tyto podmínky by měly být uvedeny i ve vnitřním (provozním) řádu školní výdejny (nevaří, pouze vydává). A ty podmínky by měly být stanoveny tak, aby vyhovovaly oběma stranám, přičemž by ředitel/ka při jejich stanovení měl/a přihlížet k obvyklostem ve školním stravování a především hájit zájmy dětí a jejich rodičů.

Paragraf 4 odst. 3 dané vyhlášky říká, že dítě v mateřské škole má právo denně odebrat
a) oběd, jedno předcházející a jedno navazující doplňkové jídlo, je-li vzděláváno ve třídě s celodenním provozem,
b) oběd a jedno předcházející doplňkové jídlo, nebo oběd a jedno navazující doplňkové jídlo, je-li vzděláváno ve třídě s polodenním provozem,

Způsob přihlašování ke stravování a odhlašování ze stravování však vyhláška o školním stravování ani školský zákon neřeší, je to dle mě v kompetenci ředitele/ky.

Standardně v jiných mateřských a základních školách (o kterých mám povědomí) je zaveden systém přihlášení strávníka ke stravování na celou dobu školní docházky, a to vyplněním přihlášky ke stravování. Způsob odhlašování ze stravování je řešen také ve vnitřním řádu školní jídelny a je povinností rodičů omluvit nepřítomné dítě nejen ve třídě, ale i odhlásit ze stravování na příslušný den/dny.


Nevím, kde a v jakém zákoně by mohl mít oporu Vámi uvedený alternativní systém. Doporučuji ještě vznést dotaz na Ministerstvu školství nebo na portálu www.jidelny.cz na e-mailu info@jidelny.cz

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.