Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk otce s dítětem

14.09.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě otázky týkající se dětí po rozvodu.Mám dvě dcery 3 a 6 let. S manželem a otcem dětí jsme se rozvedli před 1, 5 rokem. Pro děti si chodí dle rozhodnutí soudu, ale nedávno jsem se s dětmi přestěhovala do vedlejší ulice a od té doby se stává, že on jezdí kolem našeho bytu v době, kdy děti mít nemá a když vidí starší dceru venku s kamaradkama tak na ní volá, nakládá do auta. Bojím se už dceru pouštět ven, protože nevím kdy se on objeví. Nelíbí se mi, že když děti má ve středu a pátek, že za nimi chodí i ve čtvrtek. Má na to právo? Já taky nechodím v době, kdy jsou u něho kolem jeho bydliště a nelákám je k sobě do auta. Mohu si na něho stěžovat na OSPOD nebo jaký na to máte názor?
Dále bych se chtěla zeptat, zda mohu nějak zabránit otci dětí , aby rozesílal jejich fotografie cizím ženám. Tuto neděli nechal v podvečer na ulici svojí přítelkyní s tříletým dítětem, bydlela u něho půl roku, a teď ji nepustil domů, bylo mu jedno, že neví kam s malým synem půjde. Snažila jsem se jim pomoci a mimo jiné jsem se od ní dozvěděla, že při seznamování na internetu posílá fotky dětí ženám, které nikdy neviděl a na některých fotografiích jsou moje dcery i nahé v bazénu. Nyní se opět seznamuje na internetu a já se bojím, že se opět předvádí s našimi dětmi cizím lidem a tím je ohrožuje.Mohli byste mi poradit, zda tomu mohu nějak zabránit, nebo si on může toto dovolit. Nechci aby posílal fotky dcer po internetu cizím lidem. Děkuji za rady.

Vážená paní,
podle mého názoru nelze zakázat otci, aby na veřejném místě, když potká své dítě, jej nemohl pozdravit nebo promluvit. Pochopitelně, v den, kdy nemá určený styk s dětmi, můžete jej odmítnout. Ale pokud děti běhají venku samy a on přijde a začne si s nimi povídat, to lze těžko zakázat.
nicméně podle § 888 občanského zákoníku platí, dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže; soud může také určit podmínky styku, zejména místo, kde k němu má dojít, jakož i určit osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat.
Podle § 889 občanského zákoníku platí, že rodič, který má dítě v péči, a druhý rodič se musejí zdržet všeho, co narušuje vztah dítěte k oběma rodičům nebo co výchovu dítěte ztěžuje.

Pokud se týká druhé otázky, to také velmi složitá otázka, na kterou se těžko hledá odpověď. Občanský zákoník šíření fotografií řeší takto:
§ 84
Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.
§ 85
(1) Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.
(2) Svolí-li někdo k zobrazení své podoby za okolností, z nichž je zřejmé, že bude šířeno, platí, že svoluje i k jeho rozmnožování a rozšiřování obvyklým způsobem, jak je mohl vzhledem k okolnostem rozumně předpokládat.
§ 86
Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.
Otec je zákonný zástupce dítěte a vlastně o šíření fotografií rozhodne sám. Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům. Má ji každý rodič, ledaže jí byl zbaven.
Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče v souladu se zájmy dítěte.
Podle § 877 občanského zákoníku platí, nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.
Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte, podle mého názoru sem patří i šíření podoby dítěte, jedná se o narušení soukromí.
Doporučuji následující postup: jestliže nežádoucí chování otce bude pokračovat, doporučuji sjednání schůzky na OSPODu, který je vhodným prostředníkem na vyjasnění, za jakých podmínek se budou šířit fotky dětí a kdy otec (ne)bude chodit děti navštěvovat.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.