Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Evidence na ÚP a těhotenství

15.09.2014

Dobrý den. Mám dotaz ohledně evidence na úřadu práce a těhotenství. Jsem absoloventkou vysoké školy v oboru porodní asistentka, mám vystudovanou i střední školu v oboru zdravotnický asistent. S manželem se pokoušíme o miminko. Nikdy jsem nepracovala a jsem evidována na úřadu práce. Opravujeme si část babiččina domu na naše společné bydlení. Můj dotaz zní: Až budu těhotná může mě úřad práce nadále zvát na schůzky? Mohou mi nabízet povolání v oblasti zdravotnictví?Není to pro mě pak rizikové ( infekce, zvedání těžkých břemen, u porodu se o mě rodička zapírá i nohou o bok- možnost poškození zdraví dítěte v těhotenství..) ? Mohu odmítnout určitou práci v těhotenství? Můžou mě nutit, abych šla pracovat do zdravotnictví např. jako ošetřovatelka i když nechci a mám vyšší kompetence? Jaký budu mít nárok na příspěvky v mé situaci? Budu mít nárok na rodičovský příspěvek i např. nějaký příspěvek na bydlení? Popřípadě nějaký jiný příspěvek? Je mi 23 let. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud otěhotníte a budete stále v evidenci ÚP, bylo by dobré toto oznámit Vaší referentce. TA Vám i nadále může nabízet vhodné pracovní pozice. Práce ve zdravotnictví není uvedena jako práce, která je ženám v těhotenství zakázána. Samozřejmě se postupuje individuálně.
I pro Vás by však bylo lepší, získat zaměstnání ještě než otěhotníte, nebo i v době těhotenství. V tuto chvíli nikdo z nás neví, kdy otěhotníte a proto můžete ještě splnit podmínky pro získání peněžité pomoci v mateřství, popř. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze
skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud nesplníte podmínky PPM, ale budete zaměstnaná, nastoupíte 6 týdnů před termínem porodu na pracovní neschopnost a tato Vám bude ukončena 6 týdnů po porodu /do PN můžete nastoupit kdykoliv, kdy to lékař uzná za vhodné, tedy i mnohem dříve/ Pak budete mít možnost vybrat si výši resp. Délku pobírání rodičovského příspěvku.
Pokud by bylo těhotenství rizikové v době, kdy budete v evidenci na ÚP, lékař Vám pro ÚP vystaví potvrzení /nebude to pracovní neschopnost/ , které by mělo sloužit i jako omluvenka při návštěvách na ÚP. Nemocenskou však dostávat nebudete.

Pokud porodíte dítě v době evidence na ÚP, začnete dnem porodu pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do věku 9 měsíců věku dítěte a dále pak 3800Kč do vyčerpání 220 000Kč, max. však do věku 4let dítěte.
Pokud ovšem otec dítěte splní podmínky PPM ke dni narození dítěte, můžete si zvolit výši rodičovského příspěvku dle jeho denního vyměřovacího základu, který mu zaměstnavatel potvrdí na formuláři.
Výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. RP je možné měnit každé 3měsíce. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012

Co se týká dalších příspěvku či dávek, nemohu odhadovat, jestli budete mít nárok na příspěvek ny bydlení, protože neznám Vaši situaci a nemám všechny potřebné informace. Doporučím Vám webové stránky MPSV http://portal.mpsv.cz/soc/poradce . Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které by dcera mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.