Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vztahy mezi manželi a rodiči

09.09.2014

Dobrý den,
chtěla bych mít dotaz na moji situaci.
Jsem vdaná skoro 2 roky a s manželem máme rok a 4 měsíce starého syna. Pobírám rodičovský příspěvěk ve výši 3 800,- kč a manžel chodí do práce.Bydlíme v jeho bytě.
Při každé sebemenší hádce mi předhazuje, jak je všechno jeho a že já nemám na nic nárok, nakonec ani na syna. Bere mi i platební kartu na kterou nám chodí všechny společné peníze, ale karta je napsaná na něho. Chci se zeptat, jestli se můžu nějak jeho chování bránit a mít nějakou jistotu jestli když požádám o rozvod bude syn svěřen do mojí péče. Mám k dispozici vlastní byt.

Děkuji Vám za odpověď.

Vážená paní,

zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v §§ 708 a následující upravuje manželské majetkové právo. Předpokládám, že nemáte smluvní režim (tj. že jste rozsah svého jmění nezúžili či nerozšířili), ale hospodaříte v zákonném režimu. To znamená, že příjmy, které výslovně občanský zákoník nevylučuje, patří do společného jmění manželů, jsou jeho jako Vaše. Doporučuji si s ním o tom promluvit. Dalším řešením je si založit svůj vlastní účet. Není stanovena povinnost mít jeden účet v manželství. Možná by takto hospodaření bylo lepší, mohl by Vám každý měsíc dát část peněz. Modely hospodaření jsou různé a každá dvojice by se měla pokusit najít způsob, který bude pro oba vyhovující. Další možností je využít služeb mediátora, který by se Vámi oběma pokusil najít řešení.
Pokud se týká svěření dítěte do péče, soud vezme do úvahy při svém rozhodování všechny okolnosti. Pokud bude mít otec zájem o dítě pečovat, je velká pravděpodobnost, že dítě bude svěřeno do střídavé péče. Podle § 907 občanského zákoníku platí, že soud může svěřit dítě do péče jednoho z rodičů, nebo do střídavé péče, nebo do společné péče; soud může dítě svěřit i do péče jiné osoby než rodiče, je-li to potřebné v zájmu dítěte. Má-li být dítě svěřeno do společné péče, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili. Při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti, dále soud bere zřetel rovněž ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem.

K tomuto tématu doporučuji přečíst článek na http://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/jak-to-myslel-ustavni-soud-se-stridavou-peci-a-jak-o-ni-budou-premyslet-soudci-obecnych-soudu?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=campaign_41

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.