Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna zaměstnání a těhotenství

07.09.2014

Dobrý den, jsem v docela prekérní situaci.
Po dvou letech jsem v zaměstnání dala výpověď, kvůli novému pracovnímu místu, které se však ukázalo jako nejisté. Tudíž jsem se zatím nehlásila ani na úřad práce a tento měsíc si zaplatím zdravotní pojištění sama, protože do konce měsíce bych měla vědět zda budu moci nastoupit na to nové místo.
Problém je v tom, že jsem zjistila, že jsem těhotná. S přítelem jsme miminko plánovali, jen se to povedlo v nevhodnou dobu. Já ted nevím, zda když mi nová práce vyjde, jestli vůbec mám nastupovat, když jsem těhotná, a zda to mám oznámit a nebo zatajit. Nebo když mi to nevyjde, co mám dělat.
Zda mám jít jen na úřad práce a najít si nějakou stálou brigádu abychom měli alespoň nějaký příjem, nebo zda mám nastoupit na jiné místo na klasický hlavní pracovní poměr.
Pak mě zajímá jak na tom budu, pokud bych zjistila že mám rizikové těhotenství. Budu mít nárok na nějaký příspěvěk? Na úřadu práce nic nedostanu, když jsem podala výpověď sama že?

Prosím o radu, nevím co si počít.
Předem moc děkuji

Dobrý den.
Je pouze na Vás, zda a kdy (novému) zaměstnavateli své těhotenství oznámíte.
Za stávající situace by pro Vás bylo vhodnější uzavřít nový pracovní poměr, popř. dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr, které založí Vaší účast na nemocenském pojištění, tj. dohodu o pracovní činnosti s příjmem nad 2 500 Kč nebo dohodu o provedení práce s příjmem nad 10.000,- Kč, aby Vám vznikl nárok na dávky nemocenského pojištění, tj. nemocenské v případě pracovní neschopnosti např. z důvodu rizikového těhotenství a nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ženy, které nejsou účastny nemocenského pojištění a jejichž ochranná lhůta (7 kalendářních dnů u nemocenského, 180 kalendářních dnů u peněžité pomoci v mateřství, pokud účast na nemocenském pojištění zanikla v době těhotenství a trvala alespoň tolik dnů) uplynula, nemají nárok na dávky nemocenského pojištění.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě.
Ženě, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, náleží z důvodu péče o dítě rodičovský příspěvek. Bližší informace o této dávce naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Uchazečem o zaměstnání je dle §24 zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění fyzická osoba, která požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání úřad práce a při splnění zákonem stanovených podmínek je zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pokud uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí podpora v nezaměstnanosti 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání po celou podpůrčí dobu. Skončení pracovního poměru z podnětu zaměstnance tedy neznamená ztrátu nároku na podporu, ale pouze její snížení v případě, kdy byl pracovní poměr ukončen bez vážného důvodu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.